News

CPK: Nowe podejście rządu "Polska stanie się jednym wielkim megalopolis"

Opracowanie redakcji
2024-07-02
~3 min
Głosów: 1, średnia ocen: 5
Projekt CPK

Premier Donald Tusk zapowiedział kontynuację projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), określając go jako "trójskok w nowoczesność". Na środowej konferencji prasowej, premier przedstawił zmiany, jakie rząd wprowadzi w projekcie. W spotkaniu wzięli udział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, jego zastępca Piotr Malepszak oraz pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Zmiany w Projekcie

Minister Dariusz Klimczak ogłosił, że od 1 lipca nadzór nad CPK przechodzi pod Ministerstwo Infrastruktury. Całkowity koszt rozbudowy CPK wyniesie 131 mld zł do 2032 r., z czego emisja długu na finansowanie szacowana jest na około 57 mld zł. Premier Tusk podkreślił, że projekt ma na celu przede wszystkim odpowiedź na potrzeby Polski oraz oczyszczenie go z niekompetencji i korupcji.
Kluczowym elementem zmian jest decentralizacja budowy kolei, co radykalnie zmniejszy potrzebę wywłaszczeń. Zamiast koncentrowania się na połączeniach w Baranowie, nowa sieć kolejowa ma łączyć polskie miasta, tworząc gęstą sieć obsługującą rzeczywiste potrzeby pasażerów. Projekt #Polska100Minut ma umożliwić podróż między Warszawą a Katowicami, Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem w około 100 minut.

Nowoczesne Lotnisko w Baranowie

Lotnisko centralne w Baranowie ma być gotowe w 2032 r. i obsługiwać 34 mln pasażerów rocznie, stając się jednym z najnowocześniejszych w Europie. Projekt zakłada również rozbudowę autostrady między Warszawą a Łodzią o trzeci i czwarty pas ruchu.

Modernizacja Lotnisk Regionalnych i Okęcia

Rząd zamierza wspierać rozwoju lotnisk regionalnych, z modernizacją lotniska w Modlinie na czele, które ma zyskać połączenie kolejowe z Warszawą. Lotnisko Chopina w Warszawie, znane jako Okęcie, przejdzie pilną modernizację, aby stać się centrum najnowocześniejszej komunikacji lotniczej.

Rozbudowa Floty LOT-u

Premier Tusk zapowiedział rozbudowę floty Polskich Linii Lotniczych LOT do ponad 130 samolotów, w tym około 31 samolotów szerokokadłubowych. Celem jest, aby LOT stał się jedną z największych linii lotniczych w Europie, konkurując z gigantami takimi jak Lufthansa.

Wsparcie Prezydenta i harmonogram realizacji

Prezydent Andrzej Duda aktywnie wspiera projekt CPK. Spotkania i konsultacje mają na celu omówienie szczegółów i optymalizację harmonogramu inwestycji. Decyzja lokalizacyjna dla lotniska ma zostać wydana do końca roku, a pozwolenie na budowę planowane jest na 2026 rok. Prace budowlane mają zakończyć się w 2031 roku, a otwarcie lotniska planowane jest na 2032 rok.
W najbliższym czasie ogłoszone zostaną przetargi na budowę tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi oraz kolejne etapy realizacji projektu. 

Projekt CPK, pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury, przechodzi gruntowne zmiany, które mają na celu stworzenie nowoczesnej, zintegrowanej sieci transportowej w Polsce. Dzięki decentralizacji kolei, modernizacji lotnisk oraz rozbudowie floty LOT-u, Polska ma stać się megalopolis z nowoczesnym systemem komunikacyjnym, odpowiadającym wyzwaniom XXI wieku. Premier Tusk zapewnia, że te zmiany przyczynią się do rozwoju infrastruktury i poprawy jakości życia mieszkańców całego kraju.
 

Sprawdź już teraz w Raporcie o Terenie OnGeo.pl Mapa lotnisk oraz stref ograniczeń oraz Obszary prawa pierwokupu i prawa wykonywania badań CPK

W serwisie Raporty o działce OnGeo.pl, pośród kilkudziesięciu różnych tematów została uwzględniona również Mapa lotnisk oraz stref ograniczeń, aby dostarczyć niezbędne informacje osobom planującym zakup działki, budowę lub rozwój biznesu w pobliżu lotnisk. Poznając obszary ograniczonego użytkowania od lotniska (OOU) oraz strefy ograniczonej zabudowy, można uniknąć potencjalnych problemów i maksymalizować wartość swojej inwestycji. 

W Raporcie OnGeo.pl znajdziesz również Obszary prawa pierwokupu i prawa wykonywania badań CPK, dzięki którym dowiesz się, czy Twoja działka lub teren, który chcesz kupić, znajduje się na terenie, gdzie planowo powstanie ta inwestycja strategiczna. 

Nie czekaj i pobierz swój Raport już teraz! 

Obejrzyj instrukcję generowania Raportu OnGeo.pl

Avatar: Opracowanie redakcji
Opracowanie redakcji

Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl