Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Mamy nowy najniższy punkt Polski

Głosów: 2, średnia ocen: 5
mock

Główny Urząd Statystyczny uznał, że najniższym punktem na terytorium naszego kraju nie są już Raczki Elbląskie. Najniższy punkt Polski znajduje się jednak w Marzęcinie koło Nowego Dworu Gdańskiego. 

  • Najniższy punkt w Polsce znajduje się w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego, we wsi Marzęcino. Jej wysokość to 2,2 metra pod poziomem morza.

Według wydawanych dotychczas podręczników geografii najgłębsza depresja w Polsce miała znajdować się we wsi Raczki Elbląskie na Żuławach. Jej głębokość wynosi 1,8 m. W 2013 r. historyk Edmund Łabieniec i geodeta Jacek Gross wykazali jednak, że niższy punkt znajduje się w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego, we wsi Marzęcino. Wykonane przez nich precyzyjne pomiary GNSS udowodniły, że depresja wynosi tu dokładnie 2,07 m p.p.m. Pomyłka mogła wynikać stąd, iż jeszcze w XIX w. obszar ten był dnem Zalewu Wiślanego.

GUS potwierdza: Mamy nowy najniższy punkt Polski

Rewelacje potwierdził już GUGiK, posiłkując się danymi z lotniczego skanowania laserowego kraju wykonanymi w ramach projektu ISOK. Mimo to przez blisko dekadę od tego odkrycia w oficjalnych danych GUS jako najniższy punkt kraju wciąż figurowały Raczki Elbląskie w woj. warmińsko-mazurskim. W tym roku wreszcie doczekaliśmy się jednak zmiany. Opublikowany latem tego roku „Mały Rocznik Statystyczny Polski 2022” wskazuje bowiem, że największa depresja znajduje się we wspomnianym Marzęcinie, a jej wysokość to 2,2 metra pod poziomem morza.

Jacek Gross, starosta nowodworski

Po ponad 9 latach naszych starań Główny Urząd Statystyczny zamieścił informację, że najniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie. Rocznik statystyczny 2022 zawarł informację o uznaniu najniższego punktu o rzędnej 2,2 p.p.m. Bardzo dziękuję Edmundowi Łabieńcowi za inicjatywę i pomysł, dzięki któremu udało się zrobić coś odkrywczego dla naszego powiatu.

Źródło: GUS

Monika Ojczyk

Analityczka rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak