Jak wynika z danych udostępnionych przez Eurostat w 2022 r. młodzi ludzie w całej UE opuszczali dom rodzinny średnio w wieku 26,4 lat. Średnia ta była jednak zróżnicowana w poszczególnych krajach UE. Najwyższą średnią wieku wynoszącą 30 lat i więcej odnotowano w Chorwacji (33,4 lat) i Słowacji (30,8). Najniższy średni wiek, poniżej 23 lat, odnotowano w krajach skandynawskich - Finlandii (21,3 lat) i Szwecji (21,4). Młodzi Polacy opuszczają rodzinne gniazda w wieku 28,9 lat.
Młodzi Europejczycy nadal mieszkają z rodzicami
- Średni wiek młodych ludzi, którzy opuszczali dom rodzinny wzrósł od 2012 roku w 14 krajach UE nawet o 1,8 lat. Największy wzrost odnotowano w Chorwacji (+1,8 lat), a najniższy w Finlandii (1,5 lat).
- W UE mężczyźni opuszczali dom rodzinny średnio później niż kobiety - mężczyźni w wieku 27,3 lat, a kobiety w wieku 25,4 lat. Różnicę tę zaobserwowano we wszystkich krajach.
- Największe różnice dotyczące wieku wyprowadzki od rodziców dla kobiet i mężczyzn stwierdzono w Rumunii - 29,9 lat dla mężczyzn i 25,4 lat dla kobiet
Średni wiek młodych Europejczyków opuszczających rodzinny dom
Na przestrzeni ostatnich 10 lat średni wiek młodych ludzi, którzy opuszczali dom rodzinny wzrósł w 14 krajach UE nawet o 1,8 lat. Największy wzrost odnotowano w Chorwacji (+1,8 lat), Grecji (+1,7) i Hiszpanii (+1,6).
W 2012 roku najniższą średnią w UE odnotowano w Szwecji, gdzie młodzi ludzie opuszczali dom rodzinny w wieku 19,9 lat. To się jednak zmieniło, bo w ciągu 10 lat średnia ta wzrosła o 1,5 roku. Na szczeblu UE w latach 2012–2022 średni wiek różnił się nieznacznie, przy czym najniższy wiek wyniósł 26,2 lat (2019 r.), a najwyższy 26,5 lat (2012, 2014, 2020 i 2021 r.).
Kto później opuszcza dom rodzinny?
W UE mężczyźni opuszczali dom rodzinny średnio później niż kobiety - mężczyźni w wieku 27,3 lat, a kobiety w wieku 25,4 lat. Różnicę tę zaobserwowano we wszystkich krajach. Mężczyźni opuszczali dom rodzinny średnio po 30. roku życia w 9 krajach UE (Chorwacja, Bułgaria, Grecja, Słowacja, Hiszpania, Włochy, Malta, Słowenia i Portugalia), podczas gdy kobiety mają taką sytuację tylko w jednym kraju - Chorwacja.
Największe różnice dotyczące wieku wyprowadzki od rodziców dla kobiet i mężczyzn stwierdzono w Rumunii - 29,9 lat dla mężczyzn i 25,4 lat dla kobiet. Jak łatwo zauważyć, różnica między płciami wynosi aż 4,5 roku. Kolejna na liście uplasowała się Bułgaria, gdzie różnica między płciami wynosiła 4,1 roku (mężczyźni wyprowadzili się w wieku 32,3 lat, a kobiety w wieku 28,2 lat). Z kolei najmniejsze różnice odnotowano w: Luksemburgu (różnica 0,5 roku), Szwecji (0,6), Danii i Malcie (po 0,7).
Źródło: Eurostat
Statystyki demograficzne analizowanego terenu w OnGeo.pl
W OnGeo.pl przeprowadziliśmy analizę wybranych statystyk w oparciu o najnowsze dane z NSP 2021. Dane przedstawiliśmy w formie tabeli do mapy gęstości zaludnienia w promieniu 5 km od granic Twojej działki. Skupiliśmy się na opracowaniu informacji, które odnoszą się wyłącznie do wybranego przez Ciebie terenu, dlatego są cenną informacją dla każdej osoby, która zamierza diagnozować teren lub działkę np. pod kątem inwestycyjnym.
Analiza przedstawia wybrane statystyki - ilość mieszkań i budynków oraz średnia liczba mieszkańców w 3 grupach wiekowych - w promieniu 5 km od wybranego terenu. Dzięki danym dowiesz się:
- Jak zmieniła się liczba osób zamieszkujących dany teren na przestrzeni ostatnich 10 lat - najnowsze dane pochodzą z 2021 roku;
- Jak zmieniła się średnia liczba osób na 1 km kw. na analizowanym obszarze,
- Ile wynosi liczba budynków i mieszkań w analizowanym obszarze;
- Ile wynosi liczba mieszkańców zamieszkujących wybrany teren w 3 grupach wiekowych:
- 0 - 14 lat
- 15 - 64 lat
- 65 lat i więcej
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!