Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Czekają nas masowe kontrole domów jednorodzinnych

Głosów: 2, średnia ocen: 5
mock

Masz dom jednorodzinny i ubiegałeś się o dodatek węglowy? Niestety czeka Cię kontrola domu przez urzędnika. Jeśli nie wpuścisz go do domu , grozi Ci utrata świadczenia. 

  • Masowe kontrole domów jednorodzinnych mają na celu sprawdzenie, czy osoby wnioskujące o dodatek węglowy były do tego uprawnione.
  • Obowiązek sprawdzenia gospodarstw domowych wynika z nowelizacji ustawy z dnia 3. listopada.
  • Do zamieszania z dodatkiem węglowym przyczyniła się również możliwość złożenia korekty deklaracji do CEEB. Wszystko dlatego, że warunkiem uzyskania świadczenia była deklaracja, że głównym źródłem ogrzewania domu jest piec na węgiel.
  • Jeśli osoba składająca wniosek o dodatek węglowy nie wpuści urzędnika dokonującego kontroli, prawdopodobnie utraci świadczenie.

Masowe kontrole domów jednorodzinnych mają na celu sprawdzenie, czy osoby wnioskujące o dodatek węglowy były do tego uprawnione. Pierwsze doniesienia medialne o kontrolach płyną z Częstochowy. Portal czestochowa.wyborcza.pl informuje, że urzędnicy powoli zaczynają "noworoczne odwiedziny".

Zaczynają się masowe kontrole domów jednorodzinnych

Z doniesień „GW” wynika, iż częstochowscy urzędnicy w pierwszy tydzień grudnia odwiedzili niemal 200 domów. Urzędnicy informują, że to na pewno nie koniec masowych kontroli, bo obowiązek sprawdzenia gospodarstw domowych wynika z nowelizacji ustawy z dnia 3. listopada.

Przypominamy, że urzędnicy mają obowiązek przeprowadzania tzw. wywiadów środowiskowych u osób, które złożyły wniosek o dodatek węglowy. Warto dodać, że kontrole nie byłyby konieczne, gdyby nie zamieszanie związane z możliwością ubiegania się o więcej niż jeden dodatek węglowy dla jednego adresu. Właściciele domów korzystając wówczas z luki prawnej, składali kilka wniosków do dodatek. Wystarczyło, aby w dwupiętrowym domu mieszkały dwa małżeństwa, np. dwa lub więcej pokoleń w jednym domu.

Do zamieszania z dodatkiem węglowym przyczyniła się również możliwość złożenia korekty deklaracji do CEEB. Teoretycznie czas na złożenie samej deklaracji minął już dawno, bo 30 czerwca 2022 r. jednak w praktyce wiele osób złożyło deklarację po terminie. Wszystko dlatego, że warunkiem uzyskania świadczenia była deklaracja, że głównym źródłem ogrzewania domu jest piec na węgiel.

A co jeśli nie wpuszczę urzędnika do domu?

Jeśli osoba składająca wniosek o dodatek węglowy nie wpuści urzędnika dokonującego kontroli, prawdopodobnie utraci świadczenie. Pamiętaj jednak, że każdy urzędnik chcący wejść do Twojego domu, powinien się wcześniej wylegitymować. Jeśli tego nie zrobi, masz prawo uprzejmie nie zgodzić się na kontrolę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa, bezprawnik.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Pobierz przykładowy Raport o Terenie
Pobierz przykładowy Raport o Terenie

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)
Czestochowa
17-12-2022 20:54
Urzędnik miedzy jedna a druga kontrola powinien wykonywać test na covid19 mieć wazny certyfikat szczepienia minimum 3 dawkami bez tego nawet niech nie przychodzą do płotu
0
Czestochowa
17-12-2022 20:54
Urzędnik miedzy jedna a druga kontrola powinien wykonywać test na covid19 mieć wazny certyfikat szczepienia minimum 3 dawkami bez tego nawet niech nie przychodzą do płotu
0
Pak
17-12-2022 20:45
aż nie mogę się doczekać takiej kontroli nareszcie będzie okazja odegrać się za izolacje w czasie pandemii. Juz mam gotowa listę pkt. Ktora musza spelnic zanim wejda do domu. Brak czego kolwiek I mam prawo zastosować zasady bezpieczenstwa.
1
1 / 1