News

Mapa pożarów na świecie od 2022 r.

Monika Byś
2023-07-19
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
mapa pożarów na świecie od 2022

Naukowcy NASA opracowali wizualizację, która obrazuje skalę i rozprzestrzenienie pożarów na świecie od 2022 roku. Wizualizacja przedstawia aktywne pożary obserwowane przez sensor Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS). 

  • 30-sekundowa wizualizacja, którą zobaczysz na stronie NASA, prezentuje aktywne pożary obserwowane na Ziemi od 1 stycznia 2022 roku do dnia dzisiejszego
  • Na podstawie tej wizualizacji można zidentyfikować obszary, które były najbardziej narażone na pożary w tym okresie. 
  • Największe skupiska pożarów występowały głównie w pobliżu równika i zwrotników
  • Oprócz strefy międzyzwrotnikowej, dużą liczbę pożarów można było zaobserwować w USA, Kanadzie i Syberii

VIIRS jest urządzeniem zamontowanym na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, które są częścią systemu satelitarnego JPSS. Głównym zadaniem tego systemu jest dostarczanie globalnych danych środowiskowych wykorzystywanych do prognozowania pogody oraz monitorowania klimatu. Satelity, które poruszają się na orbicie okołobiegunowej, zazwyczaj obserwują pożary w danym miejscu kilka razy dziennie, podczas gdy okrążają Ziemię od bieguna do bieguna. 

Globalna mapa pożarów od 2022 r.

Około 30-sekundowa wizualizacja prezentuje aktywne pożary obserwowane na Ziemi od 1 stycznia 2022 roku do dnia dzisiejszego. Na podstawie tej wizualizacji można zidentyfikować obszary, które były najbardziej narażone na pożary w tym okresie

ZOBACZ WIZUALIZACJĘ NA STRONIE: https://svs.gsfc.nasa.gov/5113

Mapa pożarów na świecie od 2022 r. /NASA/
Mapa pożarów na świecie od 2022 r. /NASA/

Największe skupiska pożarów występowały głównie w pobliżu równika i zwrotników, gdzie (z wyjątkiem obszaru Sahary) występuje gęste zalesienie, takie jak lasy równikowe, które są szczególnie podatne na rozległe pożary w porze suchej, jak to miało miejsce w przypadku pożarów w Amazonii w 2019 roku. Oprócz strefy międzyzwrotnikowej, dużą liczbę pożarów można było zaobserwować w USA, Kanadzie i Syberii. Jednak te pożary nie były tak rozległe i długotrwałe.

Satelity wykorzystywane są do walki ze zmianami klimatycznymi

Satelity Suomi-NPP i NOAA-20 wraz z sensorem VIIRS będą kontynuować swoją misję na orbicie wokółziemskiej, aby pomagać w walce z zmianami klimatycznymi. Oprócz monitorowania pożarów, sensor VIIRS będzie nadal śledził i badał zmiany i właściwości wegetacji, pokrycia terenu, cyklu hydrologicznego oraz bilansu energetycznego na skalę globalną i regionalną. 

Połączenie danych z sensorów MODIS, AVHRR i VIIRS umożliwi kompleksową ocenę wpływu zmian klimatycznych na powierzchnię lądową w ciągu ostatnich 20 lat.

Źródło: gisplay.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.