News

Jak przygotować fotowoltaikę na zimę

Monika Byś
2022-11-22
~5 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.9
Jak przygotować fotowoltaikę na zimę

Chociaż pierwszy śnieg mamy już za sobą, to niech prawdziwa zima w tym roku nas nie zaskoczy. Warto zastanowić się m.in jak przygotować fotowoltaikę na zimę. Dowiedz się zatem, czy należy ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie. 

  • W warunkach zimowych nawet metrowa warstwa śniegu nie powinna powodować żadnych uszkodzeń. Wszystko dlatego, że obciążenie mechaniczne liczone w hPa, a to w przypadku śniegu aż 5400 hPa u większości producentów. 
  • Zarówno zanieczyszczenia okresu jesiennego (liście, ptasie odchody), jak i zanieczyszczenia po zalegającym śniegu, powodują tworzenie się warstwy brudu, która może powodować spadek wytwarzanej mocy.
  • Najlepszym środkiem do czyszczenia jest woda destylowana, która nie zostawia żadnych smug ani zabrudzeń. Do mycia paneli najlepiej używać miękkich narzędzi, bez ostrych końców, najlepiej po prostu miękkich szmatek.
  • W przypadku fotowoltaiki należy dokonywać okresowych przeglądów instalacji, które mają na celu ocenę stanu technicznego, wykrycie potencjalnych nieprawidłowości oraz w razie potrzeby wyczyszczenie powierzchni modułu. 

Instalacje fotowoltaiczne z założenia są bezobsługowe i zaprojektowane do pracy na długie lata. Jednak ostra zima, szczególnie z obfitymi opadami śniegu, może stanowić wyzwanie dla właścicieli paneli PV. Większość specjalistów jest zdania, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga specjalnej konserwacji, ale czy zawsze?

Jak przygotować fotowoltaikę na zimę?

Na to pytanie odpowiada przedstawiciel firmy Hymon, specjalizującej się w instalacjach fotowoltaicznych. Według ekspertów moduły odśnieża się dopiero wtedy, gdy znajdująca się na nich pokrywa śnieżna jest naprawdę gruba i ciężka.

twierdzi  przedstawiciel firmy Hymon

Nie ma żadnych przesłanek do tego, by dodatkowo konserwować moduły fotowoltaiczne przed zimą. Panele i ich konstrukcje są odporne na uszkodzenia, które mogłaby spowodować okrywa śnieżna lub wiatr.

Nie ma konieczności odśnieżania całej powierzchni paneli, wystarczy usunąć 20–30 cm śniegu z dołu modułu. Reszta zalegającego śniegu powinna sama zsunąć się z instalacji.

Wszystko zależy od tego, czy przy wyborze firmy specjalizującej się w montażu fotowoltaiki postawiliśmy na ekspertów, którzy przygotowali wcześniej projekt instalacji PV i na jego podstawie zamontowali moduły pod odpowiednim kątem. Jeśli tak było, instalacja powinna sama usuwać śnieg pod wpływem grawitacji.

Jeśli zaś chodzi o samodzielne usuwanie nadmiaru masy śniegowej z dachu, to zalecamy daleko idącą ostrożność. Bez specjalnego sprzętu i doświadczenia osoby chodzącej po dachach, wyjście na dach może okazać się niebezpieczne, szczególnie podczas zimy. Oblodzony, a co za tym idzie również śliski dach, stanowi idealne podłoże do nieszczęśliwego wypadku.

Uwaga na spadek mocy

W warunkach zimowych nawet metrowa warstwa śniegu nie powinna powodować żadnych uszkodzeń. Wszystko dlatego, że obciążenie mechaniczne liczone w hPa, a to w przypadku śniegu aż 5400 hPa u większości producentów. Oczywiście taka „kołderka” wpływa na pracę instalacji, jednak to już inna kwestia.

Zarówno zanieczyszczenia okresu jesiennego (liście, ptasie odchody), jak i zanieczyszczenia po zalegającym śniegu, powodują tworzenie się warstwy brudu, która może powodować spadek wytwarzanej mocy. Jak pokazały badania w prowincji Ontario w Kanadzie, zalegający na panelach fotowoltaicznych śnieg ograniczył wydajność systemu fotowoltaicznego w skali roku o 1–3,5 proc. Inne badania, opublikowane przez bawarskich naukowców, pokazały, że przy 6-letniej eksploatacji instalacji dachowej o mocy 1 MW w Monachium i nachyleniu modułów pod kątem 28 stopni zaleganie pokrywy śnieżnej spowodowało spadek wydajności systemu w zakresie 0,3–2,7 proc. w skali roku.

Oczywiście wiemy, że produkcja w okresie zimowym jest niska, więc okresowy jej brak wynikający z zalegającego śniegu nie wpłynie mocno na całkowite uzyski.

Kiedy właściciel paneli wchodzi na dach

Ze względu na własne bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo paneli lepiej wszelkie prace konserwatorskie (jeśli panele tego wymagają lub jeśli firma monterska zaleca ich wykonanie) zlecić profesjonalnej firmie. Jeśli właściciel instalacji PV sam podejmie się mycia paneli, to powinien skorzystać z odpowiednich preparatów, które są dostępne na rynku.

Jak najlepiej czyścić panele? Najlepszym środkiem do czyszczenia jest woda destylowana, która nie zostawia żadnych smug ani zabrudzeń. Do mycia paneli najlepiej używać miękkich narzędzi, bez ostrych końców, najlepiej po prostu miękkich szmatek.

UWAGA! Pod żadnym pozorem nie wolno chodzić po panelach czy się o nie opierać – grozi to trwałym ich uszkodzeniem. Proszę też pamiętać, że panele powinno się myć wczesnym rankiem, kiedy nie nabrały jeszcze temperatury. Absolutnie nie wolno stosować gorącej wody, jako sposobu na roztopienie warstwy śniegu czy lodu.

Jeśli już zdecydujemy się na odśnieżanie, np. w przypadku instalacji naziemnych, gdzie dostęp do paneli jest łatwy i bezpieczny, należy zrobić to za pomocą szczotki z niezbyt szorstkim włosiem, aby nie uszkodzić paneli.

Jak przygotować fotowoltaikę na zimę. Co robić gdy wieje wiatr

Właściciel paneli PV, którzy niepokoją się o swoje instalacje zimową porą, wspominają o jeszcze innych potencjalnie groźnych czynnikach: wiatrach i mrozach. Uniknięcie zbyt dużych podmuchów wiatru czy zbyt dużego nacisku śniegu powinno być brane pod uwagę już podczas projektowania instalacji i doboru komponentów.

Podstawową rolą klienta w zabezpieczeniu instalacji przed trudnymi warunkami jest wybór rzetelnej firmy z doświadczeniem. Jeśli masz wątpliwości co do stabilności konstrukcji, przed zapowiadanymi większymi wiatrami sprawdź ją.

Czy wysokie mrozy są niebezpieczne dla instalacji?

Niekoniecznie. Budowa paneli umożliwia im również pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Ich temperatura pracy wskazywana w specyfikacjach technicznych to zazwyczaj od -40 do +85 stopni. Miejmy nadzieje, że takich temperatur się jednak w Polsce nie doczekamy.

Przegląd i konserwacja paneli – jak często?

Kwestia szczególnych przygotowań do zimy jest nieco demonizowana, jednak należy podkreślił znaczenie regularnych przeglądów instalacji. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych należy dokonywać okresowych przeglądów instalacji, które mają na celu ocenę stanu technicznego, wykrycie potencjalnych nieprawidłowości oraz w razie potrzeby wyczyszczenie powierzchni modułu. Każda instalacja, w zależności od obiektu, na którym się znajduje, powinna być serwisowana minimum raz na 5 lat, a w niektórych przypadkach nawet co roku.

Przeglądy domowych instalacji najlepiej wykonywać na wiosnę, aby po zimie sprawnie działały w miesiącach wiosennych i letnich. Konserwację i przegląd najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że prace są wykonane profesjonalnie z użyciem odpowiednich narzędzi.

Źródło: gramwzielone.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.