News

Google wyłącza informacje o ruchu drogowym na Ukrainie

Monika Byś
2022-03-01
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-03-31
Głosów: 21, średnia ocen: 5
informacje o ruchu drogowym na Ukrainie

W związku z trwającą agresją Rosji, która trwa od 27 lutego 2022 r. firma Google zdecydowała się wyłączyć na swoich mapach informacje o ruchu drogowym na Ukrainie. Amerykański gigant informatyczny wyłącza funkcję śledzenia ruchu drogowego na żywo. W dotkniętym wojną państwie w aplikacji Google Maps nie będą wyświetlane informacje o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc, ponieważ mogłyby zaszkodzić bezpieczeństwu ludności.

  • Od niedzieli w aplikacji Google Maps nie są dostępne informacje zarówno o natężeniu ruchu drogowego w Ukrainie jak i o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.
  • Firma Google wyłączyła także widoczność statystyk dotyczących aktualnej popularności punktów usługowych, czyli sklepów i stacji benzynowych.
  • Wyłączenie tych funkcji może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ludności cywilnej w okupowanym kraju.

Google wyłącza informacje o ruchu drogowym na Ukrainie

Na podjęcie tego kroku korporację namawiać miały ukraińskie władze. Ogólnodostępne informacje o zatorach drogowych mogą bowiem stanowić dla wroga pośrednią informację o ruchach ukraińskiej armii. Przy okazji firma Google wyłączyła również widoczność statystyk dotyczących aktualnej popularności punktów usługowych – np. sklepów czy stacji benzynowych.

Jak można wykorzystać tego typu dane, można było przekonać się jeszcze przed inwazją na Ukrainę. Ogólnoświatowe media informowały wówczas, że dla obszarów Rosji i Białorusi przy granicy z Ukrainą na Mapach Google pojawiały się sygnały o poważnych zatorach na drogach. Ich lokalizacja pokrywała się z ruchami rosyjskich wojsk pancernych czy kolumn transportowych. Informacje te bazują na anonimowych danych o lokalizacji smartfonów czy tabletów, które zbierane są przez okolicznych kierowców.

Trwa akcja ratunkowa

Nie wiadomo, jak długo będą niedostępne informacje o warunkach drogowych w Ukrainie, ale wiadomo, że wyłączenie tych funkcji w Google Maps może się przyczynić do poprawienia bezpieczeństwa ukraińskiej ludności. Ukraina wciąż stoi w obliczu ataków ze strony rosyjskich sił inwazyjnych, a kraj pogrążony w wojnie opuszczają kolejni obywatele.

Iryna Wereszczuk - wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych

Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne, ignorując nasze prośby o umożliwienie ewakuacji kobiet, dzieci, sierot i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W rezultacie tych działań zostali ranni cywile.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek rano, że w niedzielę 27 lutego ukraińsko-polskie przejścia graniczne przekroczyło 100 tys. osób. W niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że w konsekwencji rosyjskiej inwazji zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci. Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka, mówi o "niespotykanej brutalności wroga w niszczeniu domów, szpitali, przedszkoli i szkół".

Chcesz wiedzieć więcej o sytuacji na Ukrainie, zobacz mapę Liveuamap, która porządkuje doniesienia o sytuacji zbrojnej. Przejdź do wpisu -> Mapa Liveuamap

Źródło: Geoforum, Straż Graniczna, Twiter, Auto Świat

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.