News

Sprawdź na mapie, gdzie rosną grzyby

Monika Byś
2023-06-23
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
gdzie rosną grzyby

Witryna internetowa stworzona przez Studenckie Koła Naukowe Geoinformatyków "GeoIT" oraz „Mikron” z UMCS zawiera aplikację umożliwiającą szybkie przeglądanie różnych gatunków grzybów wraz z ich lokalizacją w polskich lasach. Zobacz, gdzie rosną grzyby w Twojej okolicy. 

  • Studenckie Koła Naukowe Geoinformatyków "GeoIT" oraz „Mikron” z UMCS stworzyły stronę internetową z aplikacją umożliwiającą szybkie przeglądanie różnych gatunków grzybów wraz z ich lokalizacją w polskich lasach.
  • Strona zawiera interaktywną mapę stworzoną na platformie ArcGIS Online, umożliwiającą eksplorację różnych regionów lasów w Polsce i poszerzenie świadomości na temat grzybów.
  • Dostępne informacje obejmują dane o konkretnych gatunkach grzybów, ich cechy charakterystyczne, łacińską nazwę, wskazówki dotyczące miejsc, gdzie można ich znaleźć, oraz informacje o lokalizacji lasów w Polsce i nadleśnictwach.

Strona https://grzyby-w-polsce-wnozigp.opendata.arcgis.com, wraz z interaktywną mapą stworzoną na platformie ArcGIS Online, ma na celu poszerzenie świadomości na temat grzybów, odkrywanie fascynującego świata tych organizmów oraz eksplorowanie różnych regionów lasów w Polsce.

Na stronie znajdują się informacje dotyczące konkretnych gatunków grzybów. Udostępnione dane obejmują: 

  • przynależność do rodziny, 
  • charakterystyczne cechy, 
  • łacińską nazwę,
  • wskazówki dotyczące miejsc, w których można ich znaleźć. 

Dodatkowo, strona zawiera informacje o lokalizacji lasów w Polsce, podzielonych na kategorie, oraz dane dotyczące nadleśnictw.

Atlas grzybowy /experience.arcgis.com/
Atlas grzybowy /experience.arcgis.com/

Strona jest również zbiorem ciekawostek na temat tej grupy organizmów. Można się z niej dowiedzieć, który grzyb jest najczęstszym powodem zatruć w naszym kraju, jak wiele gatunków grzybów jest objętych ochroną w Polsce i nie powinno się ich zbierać ani niszczyć.

Autorami tej aplikacji są członkowie dwóch studenckich kół naukowych z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - SKN Geoinformatyków „GeoIT” z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz SKN Biotechnologów „Mikron” z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.