News

Powstanie kolejna wielka farma PV o łącznej mocy 100 MW!

Monika Byś
2022-01-27
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-12-20
Głosów: 24, średnia ocen: 5
farma PV o łącznej mocy 100 MW

Nowa inwestycja powstanie na Śląsku w Mysłowicach. Tauron zapowiada, że będzie to największa w Polsce farma PV o łącznej mocy 100 MW. Instalacja zostanie zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja powstanie z pomocą środków pozyskanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  • Inwestorem farmy jest TAURON Polska Energia.
  • Prace na terenie inwestycyjnym rozpoczną się w pierwszym kwartale 2022 r., natomiast pierwsza energia popłynie z farmy w 2023 r.
  • W Mysłowicach zostanie zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co odpowiada 22 boiskom do piłki nożnej.

Farma PV o łącznej mocy 100 MW

Inwestorem jest TAURON Polska Energia. Farma w Mysłowicach będzie powstawała w dwóch etapach. W pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie około 37 MW, a drugi z kolei przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW. Na realizację pierwszego etapu TAURON otrzyma 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prace na terenie farmy rozpoczną się w pierwszym kwartale 2022 roku. W Mysłowicach zostanie zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co odpowiada 22 boiskom do piłki nożnej. W ciągu roku instalacja wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o prawie 30 tys. ton. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy w 2023 roku. 

Zobacz lokalizację farmy PV w Mysłowicach w Geoportalu OnGeo -> tutaj

Pomysł na tereny poprzemysłowe

Godne uwagi jest, że instalacja fotowoltaiczna powstanie na terenach poprzemysłowych należących do Taurona. Fotowoltaika to jeden z głównych kierunków budowy nowych zielonych mocy w miksie wytwórczym spółki, która ma w swoich aktywach także jednostki węglowe. Strategia Zielony Zwrot TAURONA zakłada osiągnięcie w 2025 roku 1,6 GW mocy zainstalowanej OZE. Dzięki takiemu podejściu, tereny poprzemysłowe są ponownie zagospodarowywane.

Z punktu widzenia transformacji energetycznej i szerzej - klimatycznej - przed którą stoi polska gospodarka, inwestycja TAURONA to szereg równoległych korzyści, tak ekologicznych jak ekonomicznych. To sposób na pozyskiwanie zielonej energii elektrycznej ze słońca, w specyficznym, bo odzyskanym po przemysłowej degradacji terenie. To także gwarancja zarówno efektu antysmogowego, jak i istotnego spadku emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, sięgającego blisko 29,5 tony równoważnika CO2/rok – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tauron pierwszą farmę PV wybudował w Jaworznie

Z końcem grudnia 2020 roku TAURON oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy. W ciągu 10 miesięcy pracy, na dwa miesiące przed zakładanym terminem, instalacja przekroczyła próg rocznej produktywności.

Ponadto, w połowie stycznia 2022 roku TAURON zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim.

Więcej na ten temat we wpisie: Budowa największej farmy PV Tauronu już zakończona

Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji. Od niespełna roku energię elektryczną produkuje też instalacja Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. TAURON dysponuje obecnie trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW.

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.