News

Ruszają dofinansowania do planów ogólnych

Monika Byś
2024-02-15
~1 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
dofinansowania do planów ogólnych

Rusza nabór wniosków na dofinansowanie przygotowania planów ogólnych w gminach, które mają dostosować się do nowych przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Całkowita kwota przeznaczona na tę reformę to ponad 868 mln zł.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje o możliwości uzyskania wsparcia dla gmin oraz uczelni prowadzących kursy dla pracowników samorządowych. Większość samorządów wciąż pozostaje przy stanowisku, że sporządzenie planów do końca 2025 r. jest nierealne

Dofinansowanie będzie dostępne dla urzędów gmin od 29 lutego do końca maja 2026 r. W ramach inwestycji A1.3.1. planowane jest współfinansowanie przyjęcia planów ogólnych przez co najmniej 80% gmin. Wysokość dofinansowania będzie określana indywidualnie, a algorytm uwzględni m.in. liczbę mieszkańców i powierzchnię gminy. 

Resort rozwoju przypomina, że nowa ustawa o planowaniu przestrzennym wprowadziła obowiązek przygotowania planu ogólnego przez każdą gminę do 1 stycznia 2026 r., zastępując dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: PAP

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat reformy planowania przestrzennego.
Wywiad z ekspertem znajdziesz na naszym kanale na platformie YouTube

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.