News

Dane z ksiąg wieczystych sprzedawane za 40 zł

Monika Byś
2023-07-05
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Dane z ksiąg wieczystych sprzedawane za 40 zł

Za opłatą spółka zarejestrowana na Seszelach udostępnia dane ksiąg wieczystych. Przypominamy, że dane z ksiąg wieczystych są niejawne, a za ich bezpieczeństwo odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawa zagranicznych spółek, które nielegalnie udostępniają dane z KW, została zgłoszona do prokuratury. 

  • Spółka zarejestrowana na Seszelach udostępnia dane ksiąg wieczystych, których właścicielem jest formalnie Ministerstwo Sprawiedliwości
  • Wyciek danych dotyczy milionów Polaków, a śledztwo w tej sprawie zostało zawieszone.
  • Działalność udostępniania danych ksiąg wieczystych jest nielegalna w Polsce, ale trudno ją zakazać, gdy odbywa się poza granicami kraju.
  • Księga wieczysta zawiera informacje o stanie prawnym nieruchomości, obciążeniach, zmianach właścicieli itp.
  • Ministerstwo odcina się od tych przedsiębiorców, twierdząc, że nie współpracuje z prywatnymi firmami udostępniającymi informacje o księgach wieczystych.
  • Spółka na Seszelach zarobiła blisko 4,4 mln zł w ciągu czterech lat.

Wyciek danych z ksiąg wieczystych dotyczy danych milionów Polaków. Prokuratura prowadziła już śledztwo w tej sprawie po nagłośnieniu sprawy w 2013 roku przez portal Rzeczpospolita. Wówczas portal doniósł o wycieku 16 mln hipotek! Postępowanie zostało jednak zawieszone. 

Działalność spółki jest nielegalna w Polsce, ale nie można jej zakazać, jeśli odbywa się poza granicami kraju. Zyski z tego procederu sięgają milionów złotych! Firma twierdzi, że operuje na oficjalnych danych resortu sprawiedliwości. Serwis pozwala znaleźć księgę wieczystą za pomocą numeru lub lokalizacji działki. Aby dostać dane z KW drogą legalną, należy znać numer księgi wieczystej. 

Ministerstwo w oficjalnej korespondencji odcina się od przedsiębiorców z Seszeli. W oświadczeniu ministerstwa czytamy:

oświadczenie resortu

Ministerstwo Sprawiedliwości nie współpracuje z żadną prywatną firmą ani osobami fizycznymi, którzy udostępniają w internecie informacje w zakresie ksiąg wieczystych oraz nie ponosi odpowiedzialności za ich publikacje w serwisach internetowych dotyczących ksiąg wieczystych.

Główny Geodeta Kraju w 2019 r. udostępnił numery KW na rządowym geoportalu

W 2019 roku Główny Geodeta Kraju wyłączył dostęp do numerów ksiąg wieczystych na rządowym portalu. Został jednak za to ukarany. Urząd Ochrony Danych Osobowych twardo obstaje przy swoim stanowisku, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi i ich ujawnienie może narazić na kradzież tożsamości.

Księga wieczysta jest ważna dla nieruchomości i informuje o stanie prawnym oraz obciążeniach. Można dowiedzieć się o sprzedaży, hipotece i służebności przejazdu. Pozwala również zidentyfikować właścicieli i przeznaczenie nieruchomości.

Sprawa wycieku danych znów trafika do prokuratury

Sprawa zagranicznych spółek, które nielegalnie udostępniają dane Ministerstwa Sprawiedliwości, została zgłoszona do prokuratury. Resort twierdzi, że nie udostępnia swoich baz nikomu. Posłowie zainteresowali się tą sprawą, ale resort nie udzielił konkretnych odpowiedzi.

W ciągu czterech lat spółka zarejestrowana na Seszelach osiągnęła przychody w wysokości blisko 4,4 mln zł. Resort sprawiedliwości wie o działalności kilku podobnych firm.

Źródło: Interia

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.