Porady OnGeo

Szkolenie: Dane przestrzenne i aplikacja QGIS w pracy architekta

Opracowanie redakcji
2024-04-11
~5 min
Post zaktualizowany: 2024-05-24
Głosów: 14, średnia ocen: 4.8
Szkolenie dla Architektów GIS w pracy architekta

Chcesz wiedzieć, jak wykorzystać GIS do szybkiego sprawdzenia informacji o terenie? A może szukasz rozwiązania, które umożliwi Ci automatyzację analizy terenu, niezbędnej podczas projektowania przestrzeni? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! OnGeo.pl, lider raportów terenowych od 2016 roku, zaprasza do udziału w dodatkowym terminie szkolenia z zakresu wykorzystania GIS w pracy architektów. Stań się specjalistą od przetwarzania otwartych danych przestrzennych, wykorzystując QGIS - bezpłatne oprogramowanie do tworzenia map.

 • Zapisz się na personalizowany i prestiżowy kurs QGIS przeznaczony dla architektów, Dowiedz się,  jak wykorzystać GIS do tworzenia bardziej efektywnych, precyzyjnych i zrównoważonych projektów architektonicznych.
 • Przygotowaliśmy dla Państwa trzy różne terminy szkolenia, zarówno w formie zdalnej, jak i stacjonarnej. 
 • Nie przegap tej wyjątkowej okazji na rozwój swoich umiejętności zawodowych i zdobycie konkurencyjnej przewagi na rynku!

Zapraszamy na personalizowane szkolenie, które otworzy przed Tobą drzwi do świata Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS) oraz wskaże potencjał oprogramowania QGIS w pracy architekta. 

WYPEŁNIJ FORMULARZ KONTAKTOWY, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA SZKOLENIE

 

Chcesz uzyskać więcej informacji? Zapraszamy na naszą stronę internetową, a także do kontaktu z opiekunami szkolenia drogą mailową lub telefonicznie. Dane kontaktowe podajemy poniżej.

Opiekunowie szkolenia: Radosław Seweryn, Sylwia Zapiór

e-mail: szkolenia@ongeo.pl

telefon: +48 506 640 536
               +48 506 640 759

Terminarz i cennik szkoleń dla architektów

 • Termin 1: online – 6-7 czerwca 2024 r.

Cena szkolenia online: 1498,00 zł netto za osobę;

Koszt szkolenia obejmuje dwa dni warsztatów komputerowych (łącznie 16h zajęć), materiały szkoleniowe, dwumiesięczne wsparcie poszkoleniowe, obiad oraz serwis kawowy podczas szkolenia. Do ceny należy doliczyć podatek VAT 23%.

Jakie korzyści niesie ze sobą aktywny udział w szkoleniu?

Zapoznaj się z korzyściami, jakie niesie ze sobą aktywny udział w szkoleniu Dane przestrzenne i aplikacja QGIS w pracy architekta:

 • Zdobędziesz umiejętności w obsłudze interfejsu i personalizacji oprogramowania QGIS;
 • Poznasz sposoby pozyskiwania danych przestrzennych niezbędnych do projektów architektonicznych;
 • Zautomatyzujesz analizę uwarunkowań formalno-prawnych oraz ocenę fizjologii terenu;
 • Nauczysz się tworzyć nowe warstwy i obiekty przestrzenne, a także edytować istniejące;
 • Przeprowadzisz analizy geoprocessingu, selekcji przestrzennej i analizy wysokości zabudowy;
 • Zdobędziesz umiejętności w tworzeniu kompozycji mapowych do wydruku, włącznie z konfiguracją widoku mapy i dodawaniem elementów mapy;
 • Będziesz potrafił obsługiwać tabele atrybutów, tworzyć zapytania SQL oraz kalkulator pól,
  • a także wiele innych.

Podczas kursu przekroczymy granice tradycyjnego myślenia o przestrzeni i przekonamy się, jak wykorzystać GIS do tworzenia bardziej efektywnych, precyzyjnych i zrównoważonych projektów architektonicznych. 

Jakie tematy poruszymy na szkoleniu?

Rozpoczniemy od wprowadzenia do świata GIS, gdzie omówimy kluczowe pojęcia, modele i formaty danych przestrzennych oraz dowiemy się, skąd pozyskać niezbędne dane do naszych projektów. Nie zabraknie także omówienia układów współrzędnych, co jest nieodłącznym elementem pracy z przestrzenią.

Następnie przejdziemy do praktycznego poznania oprogramowania QGIS. Omówimy jego interfejs, poznamy możliwości personalizacji oraz nauczymy się dodawać dane w różnych formatach, włącznie z mapami podkładowymi. Dzięki praktycznym ćwiczeniom odkryjemy, jak wykorzystać narzędzia pomiarowe oraz jak georeferencjonować mapy analogowe.

Ponadto zgłębimy obsługę tabel atrybutów, tworzenie zapytań SQL oraz korzystanie z kalkulatora pól do obliczania wartości atrybutów, w tym parametrów geometrycznych. W trakcie szkolenia będziemy tworzyć własne dane na przykładzie podkładu z MPZP, edytować istniejące obiekty oraz eksplorować zaawansowane narzędzia digitalizacji.

Skupimy się również na wizualizacji danych, omawiając dobór symbolizacji, etykietowanie danych oraz tworzenie plików styli do wykorzystania w kolejnych projektach. Przejdziemy również przez analizy przestrzenne danych, w tym geoprocessingu, selekcję przestrzenną oraz analizę wysokości zabudowy.

Nie zabraknie również obsługi widoku danych w 3D oraz przygotowania kompozycji mapowej do wydruku. Dowiesz się, jak konfigurować widok mapy, dodawać elementy mapy oraz automatyzować tworzenie opracowań kartograficznych.

Dołącz do nas i odkryj nieograniczone możliwości, jakie oferuje świat GIS i oprogramowanie QGIS dla architektów. Zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci tworzyć innowacyjne i efektywne projekty, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze.

Czym jest QGIS? Dlaczego jest tak pomocny w pracy architektów?

QGIS, czyli Quantum GIS, to niezwykle wartościowe narzędzie dla architektów i inżynierów, które otwiera przed nimi szeroki wachlarz możliwości. Dzięki QGIS możesz:

 • Tworzyć szczegółowe mapy terenu oraz przeprowadzać analizy, co jest niezwykle przydatne przy tworzeniu planów ogólnych gmin i planów miejscowych;
 • Łączyć dane z różnych źródeł, takich jak pliki CAD, dane LIDAR, informacje satelitarne oraz bazy danych, co pozwala na kompleksową analizę środowiska;
 • Analizować i wizualizować swoje projekty architektoniczne w formie 2D i 3D, co pozwala na lepsze zrozumienie i prezentację swoich pomysłów;
 • Dzielić się wynikami analiz oraz badaniami z innymi użytkownikami, umożliwiając wspólną pracę nad projektem bez konieczności dodatkowych nakładów finansowych na eksport danych.

QGIS to jednak nie tylko narzędzie techniczne - to także filozofia pracy z danymi przestrzennymi, która może rewolucjonizować podejście architektów do projektowania. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie bardziej precyzyjnych, zrównoważonych i innowacyjnych projektów, co stanowi ogromną wartość dla całej branży. 

Nie czekaj dłużej - sięgnij po QGIS i otwórz się na nowe perspektywy w swojej pracy architektonicznej!

Patron medialny szkolenia QGIS w pracy architekta

Sztuka architektury
Logo sztuka architektury

Cieszymy się, że możemy ogłosić portal Sztuka Architektury jako patrona medialnego naszego szkolenia "Dane przestrzenne i aplikacja QGIS w pracy architekta"!

Patronat medialny Sztuki Architektury to dla nas ogromne wyróżnienie. Wierzymy, że dzięki tej współpracy nasze szkolenie dotrze do jeszcze większej liczby osób.

Zapraszamy wszystkich architektów, studentów architektury i osoby zainteresowane tą tematyką do udziału w naszym szkoleniu. Jesteśmy przekonani, że dzięki udziałowi zdobędziecie cenną wiedzę i umiejętności, które pomogą Wam w codziennej pracy.

Kim jesteśmy?

Działania naszych rozwiązań w obszarze systemów informacji przestrzennej dla ministerstw i innych instytucji na szczeblu centralnym i regionalnym pozwoliły nam stworzyć system, umożliwiający efektywne generowanie danych z różnych źródeł i dostosowywanie ich do indywidualnych potrzeb wymagających klientów.

Zespół OnGeo.pl tworzą specjaliści z wielu dziedzin: geodeci, planiści, prawnicy i informatycy, którzy w codziennej pracy zajmują się gromadzeniem i przewarzaniem danych przestrzennych pochodzących z różnych źródeł. Dane przechodzą zaawansowany proces selekcji, przez co dajemy gwarancję jakości opracowania. W OnGeo dostarczamy wielowymiarowe dane z wykorzystaniem najnowszej wiedzy technologicznej. Przekazujemy kompleksową wiedzę szybko, zbiorczo oraz w przejrzystej formie za pomocą Raportu o Terenie™ w formacie pdf. 

Zajrzyj na naszą stronę internetowa OnGeo.pl, gdzie poznamy się bliżej!

Avatar: Opracowanie redakcji
Opracowanie redakcji

Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl