News

Covidowe osiedle w Mechelinkach z nakazem rozbiórki

Monika Byś
2023-11-13
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
covidowe osiedle w Mechelinkach z nakazem rozbiórki

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podjął decyzję w sprawie covidowego osiedla w Mechelinkach. Deweloper otrzymał nakaz rozbiórki obiektu oraz karę finansową. 

O miejscowości Mechelinki oraz kontrowersyjnej inwestycji w domki przy plaży zrobiło się głośno kilka lat temu. Na łamach bloga OnGeo.pl pisaliśmy o niej przy okazji wpisu dotyczącego patodeweloperki w Polsce [zobacz wpis TUTAJ]. Deweloper, powołując się na ustawę covidową, zdecydował się na budowę pięciu nieruchomości, argumentując, że ma to służyć walce z koronawirusem. Po niemal dwóch latach toczonych sporów sądowych i urzędniczych, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podjął decyzję o konieczności rozbiórki tych obiektów. Wcześniej podobną decyzję podjął również powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, jednak deweloper zdecydował się na odwołanie od tej decyzji.

W 2022 roku dewelopera odpowiedzialnego za inwestycję oskarżono o działania sprzeczne z prawem, za co groziła mu kara grzywny, ograniczenie wolności lub nawet pozbawienie wolności na okres do dwóch lat. W wyniku procesu został skazany na grzywnę w wysokości 20 tysięcy złotych oraz nawiązkę w wysokości 10 tysięcy złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: TVP Gdańsk

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.