News

Ceny polisy nieruchomości wciąż rosną

Monika Byś
2023-02-01
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Ceny polisy nieruchomości

Ceny nieruchomości ciągle rosną, a wraz z nimi niestety rośnie suma ich ubezpieczenia. W efekcie średnia cena polisy dla nieruchomości w Polsce wynosiła w grudniu 397 zł i była o 20 proc. wyższa niż w styczniu 2022. Wzrost ceny polis nieruchomości, w połączeniu z wzrostem kosztów życia, może powodować, że część właścicieli będzie dążyć do oszczędności i świadomie zaniżać sumy ubezpieczenia. 

 • Średnia cena polisy dla nieruchomości w grudniu wyniosła 394 zł i była o 20 proc. wyższa niż w styczniu u.r.
 • Najbardziej w stosunku do stycznia u.b. w górę poszły stawki w województwach: opolskim (o 57 proc), wielkopolskim (o 55 proc.) i podlaskim (o 32 proc.).
 • Rekordowo wysoką średnią cenę za polisę w skali kraju zawarto na Opolszczyźnie - 493 zł. 
 • Jeśli chcesz zyskać argument w negocjacji z ubezpieczycielem, skorzystaj z OnGeo.pl.

Jak podaje portal tabelaofert.pl średnia cena polisy dla nieruchomości w grudniu wyniosła 394 zł i była o 20 proc. wyższa niż w styczniu u.r. Podwyżki polis ubezpieczeniowych spowodowane są wzrostem cen nieruchomości w ostatnich miesiącach. Według danych GUS w grudniu 2022 r. ceny nieruchomości były nawet o 10,2 % wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. Wzrosty cen odnotowano aż w 14 województwach.

Według CUK Ubezpieczenia w siedmiu województwach wzrosty cen polis były znacznie mniejsze niż średnie krajowe. Miało to miejsce m.in. w województwach:

 • mazowieckim - wzrost o 7,5 proc., 
 • małopolskim - wzrost o ok. 10 proc.
 • lubuskim- wzrost o ok. 10 proc. 

Zdecydowanie najbardziej w stosunku do stycznia u.b. w górę poszły stawki w województwach:

 • opolskim  - wzrost o blisko 57 proc.
 • wielkopolskim - wzrost o 55 proc.
 • podlaskim - wzrost o 32 proc. 

Rekordowo wysoką średnią cenę za polisę w skali kraju zawarto na Opolszczyźnie - 493 zł. Więcej od średniej płacono także na Śląsku - 454 zł oraz w woj. dolnośląskim - 439 zł. Stosunkowo niskie polisy płacono na obszarach Polski wschodniej - w woj. lubelskim (338 zł), podkarpackim (337 zł) i warmińsko-mazurskie (307 zł).

Nie płać ubezpieczeń od nieistniejących ryzyk!

Ubezpieczenie od nieistniejących ryzyk to rodzaj ubezpieczenia, którego celem jest ochrona przed ryzykami, które jeszcze nie są znane, a które mogą pojawić się w przyszłości. Innymi słowy, to ubezpieczenie którego celem jest zabezpieczenie przed nieistniejącymi jeszcze zagrożeniami. W praktyce trudno jest zrezygnować z tego typu ubezpieczenia, ponieważ trudno jest dowieść, że Twoja nieruchomość wolna jest od potencjalnych zagrożeń, np. od ryzyka powodziowego. Dlatego nawet jeśli ukształtowanie terenu Twojej działki eliminuje ryzyko powodzi, najprawdopodobniej i tak zapłacisz ubezpieczenie do ryzyka powodziowego.

Skorzystaj z OnGeo.pl i zyskaj argument w negocjacji z ubezpieczycielem

Pobierz przykładowy Raport o terenie dla działki na Mazowszu

Znamy skuteczny sposób, dzięki któremu udowodnisz ubezpieczycielowi, że Twoja nieruchomość znajduje się na terenie wolnym od zagrożeń naturalnych. Z Raportami o terenie OnGeo.pl sprawdzisz, czy Twoja działka znajduje się na:

 • terenie zalewowym i zagrożonym podtopieniami,
 • terenie zagrożonym stagnacją wody,
 • obszarze osuwiskowym,
 • i inne, sprawdź jakie

Od jakich zagrożeń ubezpieczają się Polacy?

Okazuje się, że Polacy równie mocno boją się awarii sprzętu RTV i AGD jak pożaru. Wśród trzech zdarzeń losowych powodujących największe obawy Polaków są pożar i zalanie mieszkania. Jednak według badań firm zajmujących się ubezpieczeniami nie mniejszy niepokój - bo aż 52 proc. wskazań - dotyczy awarii sprzętu RTV/AGD. 

Dlatego też w ostatnich miesiącach rośnie wciąż zainteresowanie usługami typu home assistance, które stają się jednym z głównych czynników decydujących o zakupie konkretnej polisy dla nieruchomości. Istniejący w zakresie pakiet pomocowy ma dzisiaj wpływ na decyzję 22 proc. kupujących. 

Źródło: mojafirma.infor.pl, GUS

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.