News

Ceny budowy domów w lutym 2023 w górę

Monika Byś
2023-04-24
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Ceny budowy domów w lutym 2023 w górę

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport “Ceny produkcji budowlano-montażowej w lutym 2023 roku”. Analitycy odnotowali wzrosty cen we wszystkich rodzajach działalności. Ogółem ceny we wszystkich kategoriach tego rodzaju usług rosły o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca.

 • Na rosnące ceny w budowlane złożyły się m.in. rosnące ceny budowy budynków - wzrost o 0,5 proc. m/m, obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 0,8 proc. oraz robót budowlanych specjalistycznych - o 0,5 proc. 
 • GUS podaje, że budowa budynku wolnostojącego jednorodzinnego, bez podpiwniczenia w lutym 2023 r. była droższa o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca
 • Dane dotyczące wskaźników cen budowlano-montażowych wskazują, że najbardziej wzrosły prace uzupełniające - o 1,4 %. 

Na rynku znów obserwujemy wzrost cen, choć już nie tak gwałtowne, jak jeszcze na początku roku. Na rosnące ceny w budowlane złożyły się m.in. rosnące ceny budowy budynków - wzrost o 0,5 proc. m/m, obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 0,8 proc. oraz robót budowlanych specjalistycznych - o 0,5 proc. Ogółem wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowych w lutym wzrósł względem stycznia 2023 roku o 0,6 proc.  

Ceny budowy domów w lutym 2023 w górę

Analitycy w raporcie GUSu odnotowali wzrost cen wszystkich robót budowlano-montażowych w porównaniu z poprzednim miesiącem. Najbardziej wzrosły ceny prac uzupełniających - o 1,4 proc. Wzrosły również m.in. roboty z gipsu i prefabrykatów gipsowych, montaż osprzętu instalacyjnego, lekka metalowa obudowa ścian, dachów, hal, budynków i budowli. Po wcześniejszych wzrostach spadły natomiast ceny robót związanych z malowaniem oraz układaniem instalacji gazowych.

To wszystko przekłada się na wzrosły m.in. ceny wykonania budynków. GUS podaje, że budowa budynku wolnostojącego jednorodzinnego, bez podpiwniczenia w lutym 2023 r. była droższa o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Więcej trzeba było też zapłacić za budowę budynku:

 • wolnostojącego jednorodzinnego, częściowo podpiwniczonego - o 0,3 proc.
 • szeregowego – segment jednorodzinny o 0,3 proc,
 • wielomieszkaniowego IV-kondygnacyjnego - o 0,3 proc.
 • wielomieszkaniowego V-kondygnacyjnego - o 0,4 proc.
 • mieszkalno-usługowego XIV-kondygnacyjnego - 0,4 proc.
 • zbiorowego zamieszkania - o 0,4 proc.
 • administracyjno-biurowego - o 0,3 proc.
 • pawilonu handlowego - o 0,6 proc.
 • supermarketu - o 0,7 proc.

O ile wzrosły ceny robót budowlano-montażowych m/m w lutym 2023 roku.?

Sprawdź, o ile wzrosły ceny wybranych robót budowlano-montażowych w lutym 2023 r. w porównaniu z miesiącem poprzednim. 

Wskaźniki wybranych robót budowlano-montażowych

Wzrost cen m/m w lutym 2023 r.

Pokrycia dachowe+0,4%
Izolacje+0,5%
Tynki i okładziny zewnętrzne+0,2%
Podłogi i posadzki+0,2%
Stolarka budowlana+0,2%
Malowanie-0,4%
Instalacje wodociągowe+1,0%
Instalacje kanalizacyjne+0,6%
Instalacje gazowe-0,1%
Instalacje centralnego ogrzewania+0,8%
Sieci wodociągowe+0,2%
Oprawy oświetleniowe+0,7%
Prace uzupełniające+1,4%

Źródło: GUS

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.