News

Rusza budowa największego odwiertu geotermalnego na świecie

Monika Byś
2022-10-26
~2 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
budowa największego odwiertu geotermalnego

Za kilka tygodni rusza budowa największego odwiertu geotermalnego na świecie. Roboty będą prowadzone w Bańskiej Niżnej w gm. Szaflary. Odwiert ma docelowo ogrzewać miasto Nowy Targ, a także domy w gm. Szaflary.

  • Firma, która wygrała przetarg, będzie wierciła w ziemi do głębokości aż 7 kilometrów. Naukowcy spodziewają się, że znajdą tam wodę o temperaturze ok. 120 stopni.
  • Zgodnie z harmonogramem kopanie odwiertu będzie trwał ponad 1,5 roku. Prace więc zakończą się pod koniec 2024 roku - mówi Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary.
  • Samo wywiercenie otworu pochłonie 120 mln zł. Inwestycję sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

mówi Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary

Obecnie trwają ostatnie prace przygotowawcze przed wierceniem. Wieża wiertnicza niebawem stanie w Bańskiej Niżnej, kilkaset metrów obok istniejącego odwiertu Geotermii Podhalańskiej. Roboty przy wierceniu rozpoczną się na przełomie grudnia i stycznia.

Firma, która wygrała przetarg, będzie wierciła w ziemi do głębokości aż 7 kilometrów. Naukowcy spodziewają się, że znajdą tam wodę o temperaturze ok. 120 stopni (czym większe ciśnienie, tym temperatura wrzenia wody rośnie). Taka temperatura zapewni nie tylko ogrzewanie domów, ale być może także uda się wykorzystać ją do produkcji prądu.

Rusza budowa największego odwiertu geotermalnego na świecie

mówi Rafał Szkaradziński

Zgodnie z harmonogramem kopanie odwiertu będzie trwał ponad 1,5 roku. Dotyczy to nie tylko samego wiercenia, ale i złożenia wieży wiertniczej, placu budowy, jak i badań hydrogeologicznych. Prace więc zakończą się pod koniec 2024 roku.

Samo wywiercenie otworu pochłonie 120 mln zł. Inwestycję sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Aby gorąca woda ogrzewała Nowy Targ i sąsiednie miejscowości, konieczne jest zbudowanie magistrali ciepłowniczej z Bańskiej do Nowego Targu. Ta zaś zostanie podłączona do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego. Urząd miasta w Nowym Targu przygotował już plan budowy magistrali. Ma aktualne prawomocne pozwolenie na budowę. Władze szacują inwestycje na ok. 80 mln zł.

mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu

Aktualnie poszukujemy środków na inwestycję. Rozmawiamy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska o tym zadaniu.

Sama budowa magistrali może zająć około dwóch lat. A to oznacza, że jeśli szybko znajdą się fundusze na budowę rur, możliwe, że za 3-4 lata Nowy Targ będzie już ogrzewany ciepłem geotermalnym.

Źródło: olkusz.naszemiasto.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.