News

6 aplikacji pomocowych dla Ukrainy online

Monika Byś
2022-03-08
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 27, średnia ocen: 5
6 aplikacji pomocowych dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie trwa, a akcje pomocy dla naszych sąsiadów odbywają się już nawet w najmniejszych miejscowościach w całej Polsce. Jak podaje straż graniczna na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, od 24 lutego do 7 marca 2022 r. granice polsko-ukraińską przekroczyło 1,2 mln osób*! Tylko wczoraj (tj. 7.03.2022 r.) przyjechało do naszego kraju aż 35,3 tys. osób. Wszyscy spodziewajmy się, że ta liczba jeszcze znacząco wzrośnie. Skala pomocy jest ogromna, a codziennie docierają nowe informacje o kolejnych formach pomocy. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie - 6 aplikacji pomocowych dla Ukrainy dostępnych online. Znajdziesz tutaj zarówno bazę firm poszukujących ukraińskich pracowników, bazę dostępnych mieszkań, aplikacji łączącej kierowców z uchodźcami, jak i aplikację "zgłoś trolla". 

link do oficjalnej strony straży granicznej znajdziesz -> tutaj

 • Sprawdź, gdzie możesz zgłosić chęć pomocy mieszkańcom Ukrainy. Sprawdź bazę mieszkań, listę pracodawców oraz dowiedz się jak możesz pomóc jako kierowca.
 • Zgłoś profil lub post, który sieje dezinformację w internecie. Przejdź do aplikacji i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci.

1. Wsparcie dla Ukrainy, czyli ogólnopolska aplikacja działań na rzecz uchodźców

Aplikacja Wsparcie dla Ukrainy wskazuje jak najlepiej spożytkować zarówno swoje umiejętności, jak i zasoby do pomocy Ukraińcom w tym ciężkim czasie. Strona zawiera wyszukiwarkę akcji na obszarze całej Polski z podziałem na kategorie:

 • akcje charytatywne i aktywizm,
 • mieszkanie,
 • oddawanie krwi,
 • pomoc prawna,
 • praca,
 • transport,
 • wolontariat,
 • zbiórka darów,
 • zbiórka finansowa.

Dodatkowo swoje wyszukiwanie możesz zawęzić do poszczególnych miejscowości. Dzięki czemu problem z chaosem informacyjnym został zlikwidowany już na etapie tworzenia strony.

Akcja Wsparcie dla Ukrainy dostępna jest -> tutaj

Aplikacja Wsparcie dla Ukrainy, źródło: https://wsparcieukrainy.pl/
Aplikacja Wsparcie dla Ukrainy, źródło: https://wsparcieukrainy.pl/

2. ICANHELP, czyli baza mieszkań

ICanHelp kolejna po internetowej mapie mieszkań interaktywna aplikacja mapowa ułatwiająca poszukiwanie noclegów krótko i długoterminowych dla uchodźców z Ukrainy. Osoby które chcą udzielić pomocy uciekającym przed wojną podają swoje imię, nazwisko, kontakt na mediach społecznościowych (WhatsApp, Facebook, Twitter), adres lokum oraz informację o liczbie osób, której mogą pomóc.

Jeśli chcesz zgłosić mieszkanie dla uchodźców, wypełnij formularz, który znajduje się pod przyciskiem "+ I CAN HELP". Link do aplikacji mapowej -> https://icanhelp.host/

ICANHELP, czyli baza mieszkań, źródło: https://icanhelp.host/
ICANHELP, czyli baza mieszkań, źródło: https://icanhelp.host/

3. Transporter, czyli aplikacja łącząca uchodźców z przewoźnikami

Jeśli chcesz pomóc uchodźcom udzielając im BEZPŁATNEGO transportu z granicy do punktu docelowego lub miejsca noclegowego, zarejestruj się na stronie https://transporterua.com/. Osoby zainteresowane pomocą zgłaszają chęć pomocy podając w formularzu imię i nazwisko oraz numer telefonu, tablice rejestracyjne pojazdu, nazwę miejscowości do której jedziesz, preferowany punkt graniczny z którego odbierzesz uchodźców oraz godziny i dni dostępności.

Transporter, czyli aplikacja łącząca uchodźców z kierowcami, źródło: https://transporterua.com/
Transporter, czyli aplikacja łącząca uchodźców z kierowcami, źródło: https://transporterua.com/

4. Grupa Granica, czyli aplikacja pomocowa

Aplikacja Grupa Granica to aplikacja skierowana głównie dla uchodźców, którzy jeszcze nie do końca odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Strona prowadzona jest w trzech językach - ukraińskim, polski i angielskim. Grupa Granica łączy różne rodzaje pomocy. Znajdziesz tam m.in. informacje o udzielanej pomocy prawnej i psychologicznej, kontakt do wolontariuszy mówiących po ukraińsku oraz informacje o możliwości przewożenia zwierząt.

Jednak niezwykle ważną zakładką dla uchodźców jest aktualizowana mapa sytuacji na przejściach granicznych. Dzięki niej dowiesz się do jakiego przejścia granicznego się udać, aby spędzić w kolejce jak najmniej czasu.

Sytuacja na przejściach granicznych, źródło: https://ukraina.grupagranica.pl/
Sytuacja na przejściach granicznych, źródło: https://ukraina.grupagranica.pl/

Link do aplikacji Grupa Granica -> tutaj

5. ZgłośTrolla, czyli zgłoś dezinformacje w internecie

W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie łatwo natknąć się na fałszywe informacje i, co najgorsze, je powielać. Pamiętaj, że udostępniając niezweryfikowane informacje, możesz nieświadomie przyczynić się do niszczenia tego, co w tych trudnych momentach połączyło nasze społeczeństwo - wzajemnego zaufania, chęci bezinteresownej pomocy i wrażliwości na dramat naszych sąsiadów. Dlatego jeśli masz podejrzenia, że jakiś profil, strona lub osoba publikująca w internecie sieje prorosyjską dezinformację, prześlij link do tejże publikacji/profilu do twórców strony Zgłoś Trolla.

Zgłoś trolla, źródło: https://zglostrolla.pl/
Zgłoś trolla, źródło: https://zglostrolla.pl/

Link do strony znajdziesz -> tutaj

6. Dryg i Pracuj.pl, czyli aplikacje do poszukania pracy w Polsce

Do akcji pomocy dla Ukrainy przyłączyły się również portale do poszukiwania pracy. Aplikacja Pracuj.pl wydzieliła specjalną zakładkę "робота" (uk. praca), która zawiera specjalnie przygotowane miejsca pracy dla obywateli Ukrainy. Podobną inicjatywą wykazała się aplikacja Dryg, która specjalnie na rzecz Ukraińców przygotowała wersje swojej strony w języku ukraińskim, dzięki czemu poszukiwanie nowej pracy w Polsce będzie znacznie prostsze.

Aplikacje do poszukiwania pracy, źródło, dryg.pl, pracuj.pl
Aplikacje do poszukiwania pracy, źródło, dryg.pl, pracuj.pl

Mamy nadzieję, że nasze podsumowanie 6 aplikacji pomocowych dla Ukrainy będzie pomocne zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i Polaków chcących wesprzeć swoich sąsiadów w walce.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.