News

Wznowiono wypłaty w programie Czyste Powietrze

Monika Byś
2024-02-01
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
wypłaty w programie Czyste Powietrze

Ministra Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, ogłosiła wznowienie wypłat dla uczestników programu "Czyste Powietrze" i uregulowanie zaległych dotacji. Dotacje w wysokości 8,8 mld zł trafiły do beneficjentów.

Zatrzymanie wypłat w grudniu 2023 r. wynikało z braku środków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich, generując zaległości sięgające 300 mln zł i opóźnienia w rozpatrzeniu 23 tys. wniosków.

Ministerstwo pracuje nad stabilnym finansowaniem na przyszłość, wykorzystując środki z unijnego programu FEnIKS oraz Krajowego Planu Odbudowy, gdzie na "Czyste Powietrze" przeznaczono 200 mln zł. Ustawą budżetową na 2024 r. przewidziano także przekierowanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na program antysmogowy.

O programie Czyste Powietrze

"Czyste Powietrze" o budżecie 103 mld zł to największy program antysmogowy w Polsce, wspierający właścicieli domów jednorodzinnych w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła oraz poprawie efektywności energetycznej budynków. 

Na program wpłynęło już ponad 770 tys. wniosków na blisko 22,3 mld zł dofinansowania, z podpisaniem 655 tys. umów na ponad 17,5 mld zł. Dotacje w wysokości 8,8 mld zł trafiły do beneficjentów.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.