News

Skończyły się pieniądze w programie Czyste Powietrze. Co teraz?

Monika Ojczyk
2024-01-12
~1 min
Głosów: 2, średnia ocen: 5
Skończyły się pieniądze w programie Czyste Powietrze

Ministra Klimatu, Paulina Hennig-Kloska, potwierdziła opóźnienia w wypłatach dotacji z programu Czyste Powietrze, informując o zatrzymaniu przelewów przez NFOŚiGW w połowie grudnia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze.

Lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła, zaznaczył, że wojewódzkie fundusze środowiskowe nie otrzymują wystarczających środków od NFOŚiGW. Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło, że NFOŚiGW ma ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji

Resort klimatu obiecuje naprawienie błędów i wznowienie wypłat z programu. Opóźnienia pojawiły się w pierwszej połowie grudnia, dotykając wojewódzkie fundusze w kilku miastach, a obecnie dotyczą całego kraju. 

mówi Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska

Takie są skutki blokowania przez PiS funduszy z KPO i niewdrażania pozostałych programów unijnych. To brak wyobraźni i życie na kredyt. Rachunki za tę nieodpowiedzialną politykę płacą dziś Polacy

Program Czyste Powietrze umożliwia finansowanie m.in. wymiany kotłów, modernizacji instalacji grzewczej, ocieplenia budynku i montażu instalacji fotowoltaicznej. Dotacje sięgają nawet 135 tys. zł, a opóźnienia dotyczą obecnie 23 tys. wniosków. Ministerstwo obiecuje informacje o działaniach mających przywrócić płynność programu w najbliższych dniach.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.