Na mapie

Sprawdź wykaz planowanych inwestycji uciążliwych w Twojej gminie

Monika Byś
2024-01-04
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-11
Głosów: 11, średnia ocen: 5
wykaz planowanych inwestycji uciążliwych

Zastanawiasz się, czy w Twojej najbliższej okolicy lub na terenie gminy planowane są inwestycje, mające wpływ na środowisko? Sprawdź wykaz planowanych inwestycji uciążliwych w Twojej gminie i dowiedz się, jak możesz reagować. 

 • W Geoportalu Gminnym Na Mapie uzyskasz informacje oraz dane, które możesz wykorzystać do opracowania oceny środowiska i podjęcia odpowiedniej decyzji środowiskowej.
 • Z naszą pomocą uzyskasz informacje i dane, które możesz wykorzystać do przeprowadzenia oceny środowiska oraz podjęcia odpowiedniej decyzji środowiskowej.

Sprawdź wykaz planowanych inwestycji uciążliwych w Twojej gminie

Wejdź na Geoportal swojej gminy i sprawdź wykaz planowanych inwestycji uciążliwych w Twojej gminie, które wymagają decyzji środowiskowej. Dzięki temu dowiesz się, czy w Twojej najbliżej okolicy powstaną obiekty, które mogą negatywnie wpłynąć na komfort życia mieszkańców. Pamiętaj, że szybka interwencja społeczna może zablokować lub wstrzymać szkodliwą inwestycję. Jako obywatel masz prawo decydować o zagospodarowaniu terenu.

Przejdź na EKOPORTAL SWOJEJ GMINY

Dane o inwestycjach uciążliwych przygotowaliśmy w dwóch wersjach - w tabeli oraz jako zestawienie zbiorcze w postaci kart informacyjnych przedsięwzięć. Wykaz możesz przeszukać po nazwie przedsięwzięcia, tematyce, dacie wydania, numerze urzędowym sprawy czy słowach kluczowych. Dane zawarte w rejestrze pochodzą z Bazy Danych Ocen Środowiskowych. Bazę danych aktualizujemy na bieżąco.

W ramach wykazu danych otrzymasz:

 • numer i nazwę sprawy,
 • tematykę,
 • rodzaj dokumentu,
 • dane dotyczące urzędu, do którego wpłynęła decyzja,
 • datę publikacji i modyfikacji decyzji.
Wykaz kart informacyjnych inwestycji mogących wpływać na środowisko, Na Mapie
Wykaz kart informacyjnych inwestycji mogących wpływać na środowisko, Na Mapie

Jak sprawdzić wnioski o decyzję mogące wpływać na środowisko?

 • Wejdź na stronę Geoportalu Gminy Na Mapie. 
  Każda gmina w Polsce ma swój własny geoportal, w którym zamieszczamy najważniejsze dane o gminie - mpzp, formy ochrony przyrody, zabytki oraz właśnie decyzje środowiskowe. Aby przejść na swój geoportal, skorzystaj z wyszukiwarki dostępnej na stronie: https://geoportal-krajowy.pl/#szukaj-gminy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać frazę "geoportal na mapie + nazwa Twojej gminy";
 • Jeśli korzystasz z wyszukiwarki w geoportalu Na Mapie, wpisz w pole "Wybierz gminę" nazwę gminy. Automat podpowie Ci jej nazwę. Wybierz ją z dostępnej listy;
Wyszukaj swoją gminę w Geoportalu Na Mapie
Wyszukaj swoją gminę w Geoportalu Na Mapie
 • W kolejnym kroku zostaniesz przekierowany/a na stronę internetową wybranej gminy. Po prawej stronie znajdziesz okna, które opisują dostępne tematy w portalu. Aby wyszukać karty informacyjnej przedsięwzięcia mogącego wpływać na środowisko, należy wybrać "Decyzje środowiskowe".
Wybierz okno “Decyzje środowiskowe”, Na Mapie
Wybierz okno “Decyzje środowiskowe”, Na Mapie
 • Jesteś na Ekoportalu Twojej gminy. Karty informacyjne znajdziesz w sekcji "Wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć w + nazwa gminy". Teraz możesz filtrować karty informacyjne według własnych wytycznych (1). Jeśli chcesz wyszukać zgłoszone inwestycje, które jeszcze nie mają decyzji środowiskowej, wybierz “Zgłoszenia” (2). Dodatkowo możesz ustalić daty publikacji i modyfikacji. Na koniec “Zatwierdź filtry” (3).
Szukaj kart informacyjnych mających wpływ na środowisko, Na Mapie
Szukaj kart informacyjnych mających wpływ na środowisko, Na Mapie

Proces opracowywania decyzji środowiskowej jest złożonym etapem, zastosowanym w różnych sytuacjach, zależnie od konkretnej dziedziny i celu. W związku z tym konkretne materiały i dokumentacja potrzebna do przygotowania decyzji środowiskowej mogą się różnić.

Z naszą pomocą uzyskasz informacje i dane, które możesz wykorzystać do przeprowadzenia oceny środowiska oraz podjęcia odpowiedniej decyzji środowiskowej.

Czy możesz zaskarżyć decyzję środowiskową? 

Można zaskarżyć decyzję środowiskową, chociaż taka procedura nie jest prosta. Jednym ze sposobów na zaskarżenie decyzji środowiskowej jest złożenie w toku postępowania administracyjnego materiału dowodowego popartego specjalistycznymi ekspertyzami, które wykazałoby przesłanki do odmowy wydania decyzji. Drugą metodą jest odwołanie od decyzji, którą już wydano. 

O metodach zaskarżenia decyzji środowiskowej będziemy mówić w kolejnych wpisach. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.