Współpraca

Teledetekcja w planowaniu przestrzennym - publikacja

Monika Byś
2023-05-22
~2 min
Głosów: 21, średnia ocen: 5
Teledetekcja w planowaniu przestrzennym

Pragniemy zaprezentować Państwu publikację "Teledetekcja w planowaniu przestrzennym", która powstała w ramach projektu “Zainspiruj naszą przestrzeń – programy szkoleniowe i publikacje dla planistów”. Autorem projektu dla Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest SmallGis - firma założycielka geoportalu OnGeo.pl.

 • Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wydało publikację w ramach projektu "Zainspiruj naszą przestrzeń - programy szkoleniowe i publikacje dla planistów - etap I", realizowanego przy wsparciu PO WER 2014-2020.
 • Publikacja pt. "Teledetekcja w planowaniu przestrzennym" została opracowana przez firmę SmallGis - grupę założycielską portalu OnGeo.pl.
 • Publikacja przedstawia możliwości wykorzystania teledetekcji w planowaniu przestrzennym. Zawiera informacje o obecnie stosowanych technologiach teledetekcji i ich zastosowaniu w pracy nad dokumentami planistycznymi oraz zarządzaniu przestrzenią.
 • Dowiedz się więcej o naszych projektach. Wybierz #zrealizowaneprojekty

W 2019 roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wydało publikację w ramach projektu “Zainspiruj naszą przestrzeń – programy szkoleniowe i publikacje dla planistów – etap I”, realizowanego przy wsparciu PO WER 2014-2020. Projekt i wykonanie tej głośnej publikacji zawdzięczamy firmie SmallGis - grupie założycielskiej portalu OnGeo.pl. Opracowanie jest efektem wielogodzinnej pracy wielu specjalistów, którzy spędzili ponad rok nad stworzeniem wyjątkowego projektu o skali krajowej, dzięki któremu dysponujemy rzetelnym materiałem opisującym możliwości wykorzystania teledetekcji w planowaniu przestrzennym. 

Publikację pobierzesz w formacie pdf klikając w link: http://archiwum.miir.gov.pl/media/54427/Teledetekcja_w_planowaniu_przestrzennym.pdf

Publikacja “Teledetekcja w planowaniu przestrzennym”
Publikacja “Teledetekcja w planowaniu przestrzennym”

O czym jest publikacja “Teledetekcja w planowaniu przestrzennym”?

Publikacja dotyczy możliwości wykorzystania teledetekcji w planowaniu przestrzennym. Przedstawia stosowane obecnie technologie oraz ich możliwe pola zastosowań zarówno w pracy nad dokumentami planistycznymi jak i zarządzaniu przestrzenią w ogóle. 

W kolejnych rozdziałach czytelnik dowie się co to jest teledetekcja i jakie możliwości oferuje. Może zapoznać się z krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi dotyczącymi teledetekcji oraz przykładami wdrożeń w jednostkach samorządu terytorialnego. Publikacja prezentuje rolę teledetekcji w obserwacji terenu i znaczenie pozyskiwanych danych w monitorowaniu zagospodarowania przestrzennego, podejmowaniu decyzji dotyczących przestrzeni i udziału w nich społeczeństwa oraz szeroko rozumianego zarządzania przestrzenią

Opracowanie składa się z 10 rozdziałów: 

 1. Wprowadzenie do zagadnień teledetekcyjnych 
 2. Rola informacji przestrzennej w procesie planowania przestrzennego; 
 3. Zastosowanie technik teledetekcyjnych w planowaniu przestrzennym;
 4. Charakterystyka danych teledetekcyjnych metody ich przetwarzania;
 5. Teledetekcyjne źródła danych przestrzennych dla potrzeb planowania przestrzennego i zarządzania przestrzenią;
 6. Otwarte dane programu Copernicus i Landsat;
 7. Międzynarodowe i krajowe projekty badawczo rozwojowe;
 8. Aktualizacja baz danych przestrzennych w oparciu o teledetekcyjne źródła danych na podkładzie EGiB;
 9. Przykłady “dobrych praktyk” - zastosowań teledetekcyjnych w jednostkach samorządu terytorialnego; 
 10. Współczesne potrzeby planowania przestrzennego w zarządzania przestrzenią. 

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.