News

250 mln zł na system monitoringu jakości wód powierzchniowych

Szczepan Sołtysik
2022-08-17
~1 min
Post zaktualizowany: 2022-08-18
Głosów: 24, średnia ocen: 5

W związku ze skażeniem rzeki Odry, do którego doszło latem 2022 na odcinku kilkuset kilometrów rzeki Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało przeznaczenie 250 mln zł na cyfryzację i budowę systemu monitoringu jakości wód powierzchniowych.

  • 250 mln zł na cyfryzację i budowę systemu monitoringu jakości wód powierzchniowych.
  • W razie przekroczenia któregokolwiek z kluczowych parametrów dla jakości wody natychmiast zostanie uruchomiony alert, który trafi do odpowiednich służb.
  • Wykorzystanie teledetekcji i danych satelitarnych.

Zapowiadana inwestycja polega na cyfryzacji i budowie systemu monitorowania jakości wód powierzchniowych na terenie Polski oraz budowie instalacji oczyszczania wód poprzemysłowych na Odrze. Planowane przedsięwzięcie ma bazować na technologiach teledetekcyjnych, wykorzystujących dane satelitarne. Za obsługę i nadzór mają odpowiadać odpowiednie organy i służby. 

Anna Moskwa - minister klimatu i środowiska

W newralgicznych i kluczowych miejscach polskich rzek i dopływów zostaną rozmieszczone stacje monitorująco-badawcze. Będą one prowadziły 24 godzinny monitoring z pełnym raportowaniem online. W razie przekroczenia któregokolwiek z kluczowych parametrów dla jakości wody natychmiast zostanie uruchomiony alert, który trafi do odpowiednich służb. Dzięki pełnemu nadzorowi, geolokalizacji i najnowszej technologii już w kilka minut po wykryciu potencjalnego skażenia służby będą na miejscu zagrożenia

Katastrofa na Odrze

Trwa największa od lat katastrofa ekologiczna na Odrze. Naukowcy alarmują, że stan rzeki jest bardzo poważny – tylko do wtorku 16 sierpnia wyłowiono ponad 100 ton śniętych ryb. – Zakończyła się pierwsza partia badania śniętych ryb pod kątem pestycydów. Nie wskazano ich obecności w żadnym z badanych gatunków – zapewniła minister klimatu i środowiska. – Wykluczona została też obecność metali ciężkich. Zdecydowaliśmy się przebadać izotopy promieniotwórcze. Wszystkie są poniżej normy.

Źródło informacji: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl