News

Spółka CPK dostała kolejne pozwolenie na budowę

Monika Byś
2024-01-18
~1 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
spółka CPK dostała kolejne pozwolenie na budowę

Spółka CPK otrzymała pozwolenie na budowę tunelu dalekobieżnego w Łodzi, kluczowego elementu inwestycji Kolei Dużych Prędkości (KDP). Decyzja pozwala rozpocząć prace budowlane przy ponad 4-kilometrowym odcinku pod centrum miasta. CPK jest gotowa ogłosić ostatni przetarg w ramach projektu.

Prace przy tunelu KDP postępują zgodnie z harmonogramem, minimalizując uciążliwości dla mieszkańców. Tunel o długości ponad 4 km i średnicy 14 m będzie największym podziemnym tunelem kolejowym w Polsce, realizowanym automatyczną TBM.

Projektowany tunel dużych prędkości w Łodzi, źródło: CPK
Projektowany tunel dużych prędkości w Łodzi, źródło: CPK

Inwestycje CPK, w tym szybka linia kolejowa do Warszawy, Wrocławia i Poznania, poszerzenie autostrady A2 i budowa lotniska, będą ogromną szansą rozwoju dla Łodzi i województwa. Po zrealizowaniu projektu podróże do dużych miast skrócą się znacząco, zyskując na czasie i komforcie. Inwestycje CPK oznaczają również budowę 219 km nowych linii kolejowych i modernizację 305 km istniejących tras kolejowych. Oszczędności czasowo-pieniężne dla województwa łódzkiego szacowane są na około 177 mln zł rocznie.

Źródło: CPK

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.