News

Rząd zwiększa finansowanie programu "Kredyt 2%"

Monika Ojczyk
2023-12-01
~2 min
Głosów: 2, średnia ocen: 5
rząd zwiększa finansowanie programu kredyt 2%

1 grudnia 2023 roku rząd podjął decyzję o zwiększeniu finansowania programu "Bezpieczny kredyt 2 procent". Całkowita wartość programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." wzrośnie z około 11 miliardów złotych do ponad 16 miliardów złotych.

Popyt na kredy z dopłatami jest wciąż bardzo wysoki. Do chwili obecnej podpisano już około 40 tysięcy umów o "Bezpieczny kredyt 2 proc.", a liczba wniosków o jego udzielenie przekroczyła prawie 90 tysięcy. Jak informuje minister Marlena Maląg całkowita wartość programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." wzrośnie z około 11 miliardów złotych do ponad 16 miliardów złotych.

Program "Bezpieczny kredyt 2 proc." obejmuje kilka kluczowych założeń. Zgodnie z ustawą, może być udzielony na pierwsze mieszkanie, przy czym jego maksymalna kwota wynosi 500 tysięcy złotych, a 600 tysięcy złotych, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. W przypadku braku lub niewystarczającego wkładu własnego istnieje możliwość skorzystania z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez okres 10 lat. W czasie korzystania z dopłat oprocentowanie kredytu wynosi dla kredytobiorcy 2 %, z dodatkiem marży, prowizji i innych opłat bankowych, jeśli takie są pobierane. Jeśli kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub nabywa inną nieruchomość w okresie przysługiwania dopłat, traci prawo do wsparcia, a otrzymane dotacje musi zwrócić.

Źródło: money.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.