Nad ranem ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosjanie wysadzają zaporę na Dnieprze. Zapora znajdowała się w Nowej Kachowce. Szwedzcy eksperci przeprowadzili symulację zerwania tamy już 2022 roku. Według nich ok. 50 godzin po przerwaniu tamy woda ma zacząć zalewać położony w delcie Dniepru półwysep, który ostatecznie zostanie całkowicie zatopiony.
Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze - skala katastrofy
- Ukraińskie wojsko podało, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce
- Według modelu szwedzkiej firmy hydrotechnicznej Damningsverket przy założeniu najgorszego scenariusza fala powodziowa dotrze do Chersonia po ok. 19 godzinach
- Pod wodą mają znaleźć się wyspy na Dnieprze i półwysep przy ujściu do Morza Czarnego
Rosjanie wysadzają zaporę na Dnieprze
Ukraińskie wojsko podało, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Lokalne władze rozpoczęły ewakuację mieszkańców. Podległa Rosji okupacyjna administracja Nowej Kachowki twierdzi, że zniszczona została część elektrowni, ale sama tama nie jest uszkodzona.
Szwedzi wykonali symulację zerwania zapory
W 2022 roku szwedzka firma hydrotechniczna Damningsverket przeprowadziła symulację tej katastrofy. Wszystko dlatego, że jesienią ukraińskie władze ostrzegały, że Rosjanie zaminowali tamę na Dnieprze i są gotowi w każdej chwili ją wysadzić.
Według przewidywań modelu firmy Damningsverket fala powodziowa, gdy dotrze do Mostu Antonowskiego, będzie miała wysokość ok. 4-5 m. Taki obrót sprawy będzie poważnym zagrożeniem dla uszkodzonej przez działania wojenne konstrukcji przeprawy. Specjaliści prognozują, że fala uderzy w Chersoń ok. 19 godzin po przerwaniu tamy. Większość miasta nie zostanie zalana, ale pod wodą mają znaleźć się nabrzeże i wyspy na południe od Chersonia.
Szwedzkie wyliczenia pokazują, że ok. 50 godzin po przerwaniu tamy, woda ma zacząć zalewać położony w delcie Dniepru półwysep, który ostatecznie zostanie całkowicie zatopiony.
Uszkodzenie tamy w Nowej Kachowce powoduje zagrożenie także dla okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, której reaktory są chłodzone przez wodę ze zbiornika utworzonego powyżej zapory.
Źródło: Youtube.com, Onet
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!