News

Czeka nas przymusowa modernizacja domów

Monika Byś
2024-01-25
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
przymusowa modernizacja domów

W 2028 roku wejdzie obowiązek budowy ekologicznych, zeroemisyjnych domów, które w założeniu nie będą szkodzić środowisku. Pozostałe budynki, czyli te już wybudowane, będą musiały przejść modernizację zgodnie z nową dyrektywą dotyczącą efektywności energetycznej. Czy czeka nas przymusowa modernizacja domów? 

Parlament Europejski ma w marcu podjąć ostateczną decyzję, czy przyjąć nowelizację dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. Wydaje się jednak, że przyjęcie nowych przepisów w tym kształcie to tylko formalność. 

Przepisy zakładają redukcję emisji w budownictwie o co najmniej 60% do 2030 roku, a do 2050 roku wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne. Istotne zmiany czekają także sieci ciepłownicze, które będą musiały spełnić nowe standardy. Do 2040 r. planowane jest również całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne.

Zmiany odczujemy w portfelu

Nowy standard budynków oznacza wyższe wymogi izolacyjne i efektywności energetycznej. Zmiany te wpłyną na rachunki, zobowiązując inwestorów do budowy ekologicznych budynków. Przewiduje się także wsparcie dla osób najuboższych mieszkających w starszych, niskoefektywnych budynkach. Nowe przepisy mają także wprowadzić system ETS2 dla budynków w 2027 roku, nakładając obowiązek nabycia uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zamów świadectwo energetyczne w senerg.pl

Senerg to platforma internetowa umożliwiająca łatwe zamówienie świadectwa charakterystyki energetycznej dla Twojej nieruchomości. Aplikacja oferuje profesjonalną obsługę świadczoną przez zespół doświadczonych i certyfikowanych ekspertów w dziedzinie energetyki.

Przejdź na stronę senerg i zamów świadectwo energetyczne dla Twojego domu lub mieszkania

Nasz zespół specjalizuje się w dziedzinach energetyki, budownictwa, nieruchomości i informatyki, co gwarantuje najwyższą jakość świadectw charakterystyki energetycznej. Klienci, którzy powierzają nam zadanie sporządzenia certyfikatu energetycznego, mogą być pewni, że otrzymają usługę najwyższej jakości.

Jakość naszych usług potwierdza zaufanie ponad 1200 zadowolonych klientów i ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych. Zaufaj Senerg i zamów świadectwo charakterystyki energetycznej online!

Czy zmiany wpłyną na koszty budowy i ceny nieruchomości?

Jednak ekspert rynku nieruchomości wyraża obawy co do gotowości polskich deweloperów na te inwestycje, prognozując wzrost kosztów budowy i finalnych cen mieszkań. Wątpliwości budzi także adaptacja społeczeństwa do nowych standardów i efektywności nowych technologii, zwłaszcza w kontekście doniesień o niesprawności niektórych systemów, jak pompy ciepła. Wskazuje się także na potrzebę rozważnej implementacji zmian, z uwzględnieniem ekonomicznych aspektów dla właścicieli nieruchomości.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.