News

Uważaj na fake program Czysty Powiat!

Monika Byś
2022-02-22
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 27, średnia ocen: 5
program Czysty Powiat

Uważaj na fikcyjny program "Czysty Powiat"! Jego nazwa jest łudząco podobna do ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze", prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW podkreśla, że w żaden sposób nie wspiera programu “Czysty Powiat”. 

  • NFOŚiGW mówi wyraźnie - program "Czysty Powiat” nie jest programem realizowanym przez NFOŚiGW, ani w jakikolwiek inny sposób powiązanym z jego działalnością!
  • Fundusz podkreślił jednak, że program ten może stanowić próbę oszustwa lub wyłudzenia danych osobowych.

O programie "Czysty Powiat” zrobiło się głośno za sprawą botów sprzedających fotowoltaikę. Jeden z nich podaje się za Klarę Sobieraj. Autorzy fake-programu stworzyli w tym celu dedykowaną stronę "Czysty Powiat", gdzie można zostawić swoje dane kontaktowe w celu “skorzystania” z atrakcyjnych dotacji. Ten sam model zastosowano też w przypadku fake-programu - Ekologiczne Województwo. W praktyce okazuje się, że dane wpadają do bazy, z której korzystają boty obsługiwane przez pracowników call-center. Ukraińska spółka EuroCall Center udostępnia dane różnym podmiotom, w tym jednej ze spółek fotowoltaicznych. Sprawie przyjrzeli się także dziennikarze programu Czarno Na Białym (TVN24), którzy ustalili, że dane trafiają do spółki fotowoltaicznej z Krakowa. W programie wypowiedział się prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, Bogdan Szymański. Wyjaśnił, że takie działania należy zdecydowanie potępiać, gdyż odbiegają od praktyk rynkowych.

Polecamy wpis: Czy będą kontrole w programie Czyste Powietrze?

NFOŚiGW odcina się od “programu Czysty Powiat”

W sprawie tego procederu komunikat wystosował sam NFOŚIGW. Wskazał, że program "Czysty Powiat” nie jest inicjatywą wspieraną przez Narodowy Fundusz. 

czytamy w komunikacie NFOŚiGW 

W związku z zapytaniami kierowanymi do NFOŚiGW w sprawie możliwości uzyskania dofinansowania w ramach tzw. „programu Czysty Powiat”, o którym informacje zamieszczone były na stronie internetowej czystypowiat.pl, oraz sygnałami mogącymi świadczyć o powiązaniu tego programu z programem priorytetowym „Czyste Powietrze”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pragnie z całą stanowczością podkreślić, iż ww. „program Czysty Powiat” nie jest programem  realizowanym przez NFOŚiGW, ani w jakikolwiek inny sposób powiązanym z jego działalnością.

Poza tym Fundusz podkreślił, że program ten może stanowić próbę oszustwa lub wyłudzenia danych osobowych.

UKE bada działalność spółki

Jesienią 2021 roku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej złożono skargę w sprawie robotów fotowoltaicznych. UKE poinformował redakcję GLOBEnergia, że od sierpnia 2021 roku Delegatura w Poznaniu prowadzi kontrolę firmy EuroCall, na którą do UKE wpływają liczne skargi dotyczące telemarketingu np. pomoc w instalacji urządzeń fotowoltaicznych, spotkania dotyczące bonu turystycznego, spotkania dotyczące zdrowia, czy np. programu ”Czysty Powiat”. Równocześnie Delegatura w Poznaniu wszczęła postępowanie administracyjne o nałożenie kary na Euro Call Center za utrudnianie kontroli, ponieważ UKE wyjaśniło, że Euro Call Center permanentnie przedłuża odpowiedzi na pytania, nie odbiera pism itp.

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.