News

Ogrzewasz gazem? Zapłacisz opłatę emisyjną

Monika Byś
2024-02-15
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
opłata emisyjna dla domów

Od 2027 roku ogrzewanie węglem lub gazem przestanie być opłacalne z uwagi na nowe opłaty za emisje z budynków. To spowoduje znaczny wzrost kosztów utrzymania nieruchomości. Parlamentarzyści proponują rozwiązanie - wymianę źródła energii na OZE.

Nie tylko przedsiębiorstwa zapłacą opłatę emisyjną

Sektor budowlany odpowiada za dużą część emisji CO2, więc zostanie objęty przepisami dotyczącymi ograniczenia emisji. Parlament Europejski przyjął dyrektywę wprowadzającą handel uprawnieniami do emisji (ETS2), co oznacza, że ogrzewanie budynków gazem i węglem stanie się droższe.

Koszty systemu ETS2 spadną na dostawców paliw, ale ostatecznie poniosą je gospodarstwa domowe. Wprowadzenie systemu ETS2 będzie kosztowne w UE, szacowane na miliardy euro. Wprowadzenie opłat za emisje wpłynie na wzrost cen paliw i będzie wyzwaniem dla sektorów takich jak budownictwo. Społeczny Fundusz Klimatyczny ma łagodzić skutki nowego systemu poprzez dopłaty do rachunków i wsparcie dla modernizacji budynków.

Komisja Europejska zarekomendowała redukcję emisji o 90% do 2040 roku, co dotknie właścicieli starych budynków mieszkalnych. Propozycja KE będzie przedmiotem debaty w UE, jednak Polska koncentruje się na obecnym celu redukcji emisji CO2.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.