News

Fatalna wiadomość dla Krakowa. Nie będzie Strefy Czystego Transportu

Monika Byś
2024-01-12
~2 min
Post zaktualizowany: 2024-01-15
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Nie będzie Strefy Czystego Transportu w Krakowie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że uchwała dotycząca Strefy Czystego Transportu, przyjęta przez radnych miasta w listopadzie 2022 roku, jest nieważna. Uchwałę zaskarżył wojewoda małopolski oraz dwie osoby prywatne. 

Sąd uwzględnił skargę wojewody, argumentując, że uchwała o Strefie Czystego Transportu (SCT) w Krakowie zawierała błędy formalne. Skargi, które złożyły wspomniane osoby prywatne zostały odrzucone przez WSA w całości. Sąd skoncentrował się na kwestiach granic obowiązywania strefy, zauważając brak precyzji w określeniu zakresu terytorialnego oraz organizacji ruchu.

Wojewoda małopolski skierował skargę, podważając zgodność uchwały z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zarzucił radzie miasta brak klarowności co do obszaru SCT i brak regulacji dotyczących organizacji ruchu. 

Pierwsza taka strefa w Polsce miała obowiązywać częściowo od lipca 2024 roku, a w pełnym zakresie dwa lata później, ograniczając ruch pojazdów starszych niż 26 lat (benzynowych) lub 17 lat (diesli).

Organizacje, takie jak Fundacja Frank Bold i Krakowski Alarm Smogowy, podkreślają konieczność przygotowania nowego projektu strefy, z zachowaniem rzetelnych konsultacji społecznych. Pomimo wyroku, postulują utrzymanie strefy czystego transportu jako szansy na poprawę jakości powietrza w Krakowie.

Sprawdź zanieczyszczenia powietrza w okolicy w OnGeo.pl

W serwisie Ongeo.pl znajdziesz dane o zanieczyszczeniu powietrza dla każdego miejsca w Polsce. Sprawdź poziom stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10 dla swojej działki ściągając dla niej Raport o Terenie Ongeo.pl. Dzięki temu dowiesz się, czy w Twoim miejscu zamieszkania występuje problem smogu. 

Przejdź do serwisu Ongeo.pl i wyszukaj swoją działkę, sprawdź jakie inne dane możesz znaleźć u nas dla swojej nieruchomości i pobierz raport. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.