News

Czy będzie kredyt 0% na zakup mieszkania?

Opracowanie redakcji
2024-06-12
~3 min
Głosów: 0, średnia ocen: 0
Czy będzie kredyt na zakup mieszkania?

Celem programu "Kredyt na Start" jest wsparcie młodych osób i rodzin w zdobyciu pierwszego mieszkania, co ma na ułatwić im startu w dorosłe życie i zmniejszenie barier finansowych. Niemniej jednak, program napotyka na liczne wyzwania, które mogą wpłynąć na jego skuteczność i postrzeganie społeczne.

 

  • Dopłaty w ramach programu "Kredyt na Start" będą dostępne dopiero za trzy lata.
  • Zauważalny jest wzrost zainteresowania społeczności mniejszymi i tańszymi domami (60-70 m² i 90-100 m²) z parterową konstrukcją.
  • Eksperci sugerują, że wsparcie powinno trafiać bezpośrednio do inwestorów, a nie do deweloperów.
  • Przewidywane są zmiany w programie “Kredyt na Start”.
     

Opóźnienia w realizacji programu

Jednym z głównych problemów jest opóźnienie w uruchomieniu programu. Dopłaty w ramach "Kredytu na Start" będą dostępne dopiero za trzy lata. To oznacza, że osoby liczące na szybkie wsparcie muszą uzbroić się w cierpliwość, co może zniechęcić wielu potencjalnych beneficjentów do podejmowania decyzji o zakupie mieszkania w najbliższym czasie.

Zmiany w preferencjach mieszkaniowych

Oczekiwanie na uruchomienie programu oraz wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zmieniają podejście Polaków do inwestycji w nieruchomości. Wiele osób obniża swoje mieszkaniowe ambicje, decydując się na mniejsze i bardziej ekonomiczne projekty domów i mieszkań. Zamiast dużych, wielopiętrowych budynków, rośnie zainteresowanie małymi domami o powierzchni 60-70 m² oraz 90-100 m².

Inwestorzy coraz częściej wybierają domy parterowe z dachem dwuspadowym, które są tańsze w budowie i eksploatacji. Rezygnacja z garaży na rzecz tańszych wiat garażowych to kolejny sposób na obniżenie kosztów. Takie podejście pokazuje, że Polacy są gotowi na kompromisy, aby zrealizować swoje marzenia o własnym domu w ramach dostępnych środków finansowych.


Planowane zmiany w programie

Rząd rozważa wprowadzenie kilku istotnych zmian do programu "Kredyt na Start", które mają na celu zwiększenie jego efektywności i dostępności. Oto kluczowe z nich:

  1. Limit cen za metr kwadratowy: Wprowadzenie górnej granicy ceny za metr kwadratowy nieruchomości, aby zapobiec nadużyciom i zapewnić, że program rzeczywiście wspiera osoby potrzebujące, a nie deweloperów oferujących luksusowe mieszkania.
  2. Ograniczenie wiekowe: Wprowadzenie limitu wiekowego dla par bez dzieci – maksymalnie 35 lat. Ma to na celu skierowanie wsparcia do młodszych osób rozpoczynających samodzielne życie.
  3. Zakaz odsprzedaży: Zakaz sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym przez trzy lata od zakupu. Jest to środek mający na celu zapobieganie spekulacji i zapewnienie, że mieszkania rzeczywiście trafią do osób potrzebujących, a nie do inwestorów.
  4. Minimalna powierzchnia mieszkania: Wprowadzenie minimalnej powierzchni mieszkania wynoszącej 25 m², aby zapewnić, że nieruchomości finansowane z programu będą miały odpowiedni standard i spełniały podstawowe wymagania mieszkalne
Zmiany w programie "Kredyt na start"
Co dalej z programem “Kredyt na start”? 

Krytyka programu

Program "Kredyt na Start" spotyka się z krytyką ze strony ekspertów i opinii publicznej. Krytycy twierdzą, że wsparcie finansowe powinno trafiać bezpośrednio do indywidualnych inwestorów, a nie do deweloperów. Sugeruje się, że program powinien być tak skonstruowany, aby realnie wspierać osoby potrzebujące pomocy w budowie lub zakupie pierwszego mieszkania, a nie generować dodatkowych kosztów związanych z pośrednictwem deweloperów.

Aby program "Kredyt na Start" mógł efektywnie wspierać młodych ludzi i rodziny w zdobyciu pierwszego mieszkania, konieczne są pewne zmiany i ulepszenia. Przede wszystkim, przyspieszenie uruchomienia programu i uproszczenie procedur aplikacyjnych mogłyby zwiększyć jego atrakcyjność. Ponadto, bardziej bezpośrednie wsparcie finansowe, omijające deweloperów, mogłoby zwiększyć zaufanie społeczne do programu i uczynić go bardziej skutecznym narzędziem w walce z problemem braku dostępnych mieszkań.

Program "Kredyt na Start" ma potencjał, aby znacząco poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce, jednak jego skuteczność zależy od odpowiedniego dostosowania do potrzeb beneficjentów oraz eliminacji barier i opóźnień, które mogą zniechęcać do korzystania z dostępnych środków.

Inwestuj bezpiecznie - wybierz Raport o Terenie OnGeo.pl™!

Avatar: Opracowanie redakcji
Opracowanie redakcji

Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl