News

Donos na sąsiada w aplikacji mObywatel

Monika Ojczyk
2022-11-15
~2 min
Głosów: 5, średnia ocen: 5
Donos na sąsiada w aplikacji mObywatel

Rząd wprowadza nowy moduł, który planowo miałby informować służby o przestępstwach przeciwko środowisku. Media nazwały go "Donos na sąsiada w aplikacji mObywatel". Moduł ma sens, zwłaszcza że przestępstwa przeciwko środowisku nie są raczej objęte nieformalnym, społecznym zakazem donoszenia.

  • Do aplikacji mObywatel trafi specjalny moduł, który pozwoli na poinformowanie odpowiednich organów o naruszenia prawa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie działań przeciwko środowisku, w tym również przeciwko zanieczyszczeniu powietrza.
  • Moduł nazywa się „Zgłoś interwencję GIOŚ” i dotyczy tych czynów, które wiążą się z naruszeniami przepisów ochrony środowiska. 

Do aplikacji mObywatel trafi specjalny moduł, który pozwoli na poinformowanie odpowiednich organów o naruszenia prawa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie działań przeciwko środowisku, w tym również przeciwko zanieczyszczeniu powietrza.

"Donos na sąsiada w aplikacji mObywatel"

Moduł nazywa się „Zgłoś interwencję GIOŚ” i dotyczy tych czynów, które wiążą się z naruszeniami przepisów ochrony środowiska. Oficjalnie formularz do zgłoszenia interwencji już funkcjonuje, a można go wypełnić poprzez przeglądarkę internetową [link do strony z formularzem]. Za jego pośrednictwem w ciągu roku jego istnienia wpłynęło 2659 zgłoszeń, z czego 1000 potwierdzono, 1000 jest na etapie rozpatrywania.

Jak tłumaczy Krzysztof Gołębiowski, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska:

mówi Krzysztof Gołębiowski, zastępca GIOŚ

Mimo, że zgłaszamy te interwencje poprzez aplikację mObywatel, która wiążę się z koniecznością zalogowania poprzez profil zaufany, mamy możliwość pozostania anonimowym. Wprowadziliśmy specjalny znacznik, który należy zaznaczyć przed wysłaniem zgłoszenia, aby nasze dane pozostały wyłącznie do wiadomości organu.

Donos jako najwyższy stopień dojrzałości obywatelskiej?

Jakie naruszenie na rzecz środowiska można zgłosić w aplikacji? Między innymi:

  • nielegalne przewożenie śmieci,
  • transportowanie, przetwarzanie, odzyskiwanie, porzucenie, zdeponowanie, składowanie lub zakopywanie odpadów niebezpiecznych lub komunalnych,
  • zanieczyszczania wody poprzez zrzut ścieków,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • naruszenia zanieczyszczenia powierzchni ziemi substancjami szkodliwymi.

Świadomość ekologiczna rośnie, a doniesienia o ogromnych w swoich rozmiarach katastrofach (jak ta na Odrze), jedynie ten proces przyspieszają.

Źródło: bezprawnik.pl

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.