News

Deszczówka jest niebezpieczna do picia na całym świecie

Monika Byś
2022-09-01
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Deszczówka jest niebezpieczna do picia

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego deszczówka jest niebezpieczna do picia ze względu na poziomy toksycznych chemikaliów znanych jako PFAS. Okazuje się, że nawet w najbardziej odległych zakątkach globu, w tym również na Biegunie, woda deszczowa nie nadaje się do spożycia.

  • “Nie ma już miejsca na Ziemi, gdzie deszcz byłby bezpieczny do picia, zgodnie z pomiarami, które przeprowadziliśmy.” mówi prof. Ian Cousins, autor badania opublikowanego w Environmental Science and Technology.
  • Zestawienie danych od 2010 r. wykazało, że nawet na Antarktydzie, a także na płaskowyżu tybetańskim, poziom wody deszczowej jest wyższy od wytycznych dotyczących wody pitnej zaproponowanych przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

Deszczówka jest niebezpieczna do picia na całym świecie

Powodem są tzw. “wieczne chemikalia” (ang. forever chemicals), czyli PFAS - substancje per- i polifluoroalkilowe. Są to substancje wyjątkowo trwałe, które nie rozkładają się samoistnie w środowisku. Początkowo znajdowały się w opakowaniach, szamponach lub kosmetykach, ale rozprzestrzeniły się na całe nasze środowisko, w tym wodę i powietrze.

mówi Ian Cousins, profesor na uniwersytecie i główny autor badania opublikowanego w Environmental Science and Technology

Nie ma miejsca na Ziemi, gdzie deszcz byłby bezpieczny do picia, zgodnie z pomiarami, które przeprowadziliśmy.

Zestawienie danych od 2010 r. wykazało, że nawet na Antarktydzie, a także na płaskowyżu tybetańskim, poziom wody deszczowej jest wyższy od wytycznych dotyczących wody pitnej zaproponowanych przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

Zwykle uważane za dziewicze, oba regiony nadal mają poziomy PFAS aż 14 razy wyższe, niż wytyczne dotyczące wody pitnej w USA. Environmental Science and Technology niedawno znacznie obniżyła swoje zalecenia względem substancji PFAS. Decyzja spowodowana była odkryciem, iż chemikalia mogą wpływać na odpowiedź immunologiczną u dzieci na szczepionki. PFAS po spożyciu gromadzi się w organizmie.

PFAS są niebezpieczne i powszechne

Według niektórych badań narażenie może również prowadzić do:

  • problemów z płodnością,
  • opóźnień rozwojowych u dzieci,
  • zwiększonego ryzyka otyłości lub niektórych nowotworów (prostaty, nerek, a także raka jąder),
  • wzrostu poziomu cholesterolu.

Prof. Ian Cousins

Sprawiliśmy, że planeta stała się niegościnna dla ludzkiego życia, nieodwracalnie ją zanieczyszczając. Nie może być tak, że kilka osób odnosi korzyści ekonomiczne, jednocześnie zanieczyszczając wodę pitną dla milionów innych osób. Ogromne kwoty, które będą kosztować redukcję PFAS w wodzie pitnej do poziomów, które są bezpieczne, w oparciu o obecny stan wiedzy.

Źródło: Phys.org

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.