Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego deszczówka jest niebezpieczna do picia ze względu na poziomy toksycznych chemikaliów znanych jako PFAS. Okazuje się, że nawet w najbardziej odległych zakątkach globu, w tym również na Biegunie, woda deszczowa nie nadaje się do spożycia.
Deszczówka jest niebezpieczna do picia na całym świecie
- “Nie ma już miejsca na Ziemi, gdzie deszcz byłby bezpieczny do picia, zgodnie z pomiarami, które przeprowadziliśmy.” mówi prof. Ian Cousins, autor badania opublikowanego w Environmental Science and Technology.
- Zestawienie danych od 2010 r. wykazało, że nawet na Antarktydzie, a także na płaskowyżu tybetańskim, poziom wody deszczowej jest wyższy od wytycznych dotyczących wody pitnej zaproponowanych przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
Deszczówka jest niebezpieczna do picia na całym świecie
Powodem są tzw. “wieczne chemikalia” (ang. forever chemicals), czyli PFAS - substancje per- i polifluoroalkilowe. Są to substancje wyjątkowo trwałe, które nie rozkładają się samoistnie w środowisku. Początkowo znajdowały się w opakowaniach, szamponach lub kosmetykach, ale rozprzestrzeniły się na całe nasze środowisko, w tym wodę i powietrze.
mówi Ian Cousins, profesor na uniwersytecie i główny autor badania opublikowanego w Environmental Science and Technology
Nie ma miejsca na Ziemi, gdzie deszcz byłby bezpieczny do picia, zgodnie z pomiarami, które przeprowadziliśmy.
Zestawienie danych od 2010 r. wykazało, że nawet na Antarktydzie, a także na płaskowyżu tybetańskim, poziom wody deszczowej jest wyższy od wytycznych dotyczących wody pitnej zaproponowanych przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
Zwykle uważane za dziewicze, oba regiony nadal mają poziomy PFAS aż 14 razy wyższe, niż wytyczne dotyczące wody pitnej w USA. Environmental Science and Technology niedawno znacznie obniżyła swoje zalecenia względem substancji PFAS. Decyzja spowodowana była odkryciem, iż chemikalia mogą wpływać na odpowiedź immunologiczną u dzieci na szczepionki. PFAS po spożyciu gromadzi się w organizmie.
PFAS są niebezpieczne i powszechne
Według niektórych badań narażenie może również prowadzić do:
- problemów z płodnością,
- opóźnień rozwojowych u dzieci,
- zwiększonego ryzyka otyłości lub niektórych nowotworów (prostaty, nerek, a także raka jąder),
- wzrostu poziomu cholesterolu.
Prof. Ian Cousins
Sprawiliśmy, że planeta stała się niegościnna dla ludzkiego życia, nieodwracalnie ją zanieczyszczając. Nie może być tak, że kilka osób odnosi korzyści ekonomiczne, jednocześnie zanieczyszczając wodę pitną dla milionów innych osób. Ogromne kwoty, które będą kosztować redukcję PFAS w wodzie pitnej do poziomów, które są bezpieczne, w oparciu o obecny stan wiedzy.
Źródło: Phys.org
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!