News

Rusza budowa tunelu dalekobieżnego CPK

Monika Byś
2023-12-19
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
budowa tunelu dalekobieżnego CPK

Centralny Port Komunikacyjny podpisał dwa kontrakty na nadzór inżyniera kontraktu dla tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Projekt tunelu KDP stanowi najbardziej zaawansowaną inwestycję kolejową CPK i kluczowy element trasy „igrek”, łączącej Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.

Rusza budowa kluczowej komory Retkinia dla tunelu CPK – szybu startowego dla maszyny drążącej. Prace rozpoczną się w styczniu po zatwierdzeniu organizacji ruchu. Komora będzie pełnić funkcję technicznego obiektu, zawierając miejsce ewakuacji i ewakuacyjne klatki schodowe. 

Tunel dalekobieżny wykonany maszyną TNM między komorami Retkinia i Fabryczna będzie miał ponad 4,6 km długości. Zmieszczą się w nim dwa tory o średnicy tarczy TBM ok. 14 metrów. Linia będzie zelektryfikowana na 3kV prądu przemiennego, z prędkością projektową 160 km/h, z możliwością rozpędzenia się do 200 km/h w rejonie Retkini. 

Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi, źródło: CPK
Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi, źródło: CPK

Tunel obsłuży pociągi dalekobieżne, zwłaszcza KDP, zatrzymując się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście na powierzchnię planowane jest na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, kierując się w stronę Sieradza, z rozwidleniem w kierunku Poznania i Wrocławia. 

Projekt CPK obejmuje 1 500 km linii kolejowych, dla których przygotowano już studia wykonalności, w tym zaawansowanym projektowaniem dla odcinków Warszawa – Łódź, Łódź – Wrocław, Katowice – Ostrawa i Łętownia – Rzeszów.

Źródło: CPK

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.