News

Brak tabliczki z numerem domu? Zapłacisz karę!

Monika Byś
2022-10-14
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Brak tabliczki z numerem domu

Na każdym właścicielu ciąży obowiązek odpowiedniego oznakowania swojego domu. Obecnie w Sejmie trwają prace, które mają na celu opracowanie i dostosowanie przepisów tym zakresie. Po zmianach za brak tabliczki z numerem domu będzie groziła kara grzywny do 250 zł. 

  • Zgodnie z obowiązującym prawem za brak tabliczki z nazwą ulicy czy placu (dla miejscowości bez ulic z nazwą tej miejscowości) oraz numerem porządkowym grozi grzywna w wysokości do 250 złotych.
  • Obecnie taką samą karę przewiduje się za brak podświetlenia tabliczek z adresem. Sejm postanowił złagodzić prawo w tym zakresie i uchylić ten przepis.
  • Na razie nie wiadomo, od kiedy miałyby ewentualnie obowiązywać nowe przepisy. 

Brak tabliczki z numerem domu? – zobacz o czym należy pamiętać? 

Osoby należące do spółdzielni mieszkaniowych, a także wspólnot, nie zwracają uwagi na kwestię odpowiedniego oznakowania nieruchomości. Sytuacja jest jednak zgoła inna w przypadku właścicieli domów. Zgodnie z obowiązującym prawem za brak tabliczki z nazwą ulicy czy placu (dla miejscowości bez ulic z nazwą tej miejscowości) oraz numerem porządkowym grozi grzywna w wysokości do 250 złotych.

Taką samą karę przewiduje się za brak podświetlenia tabliczek z adresem. Ponadto w przypadku budynków zlokalizowanych w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczka adresowa powinna być umieszczona także na ogrodzeniu. Egzekwowanie prawa należy do kompetencji gmin. Przepisy te pojawiły się jeszcze w czasie PRL-u. Ich zadaniem było m.in. ułatwianie dostarczania przesyłek. Aktualnie w dobie GPS-u nie ma to już tak dużego znaczenia. Dlatego też Sejm postanowił pochylić się nad sprawą i nieco złagodzić prawo w tym zakresie.

Jakie zmiany znakowania domów nas czekają? 

Okazuje się, że Sejm pracuje nad tym, aby uchylić przepis nakazujący umieszczanie na tabliczkach adresowych nazw ulic czy placów (nazw miejscowości dla miejscowości bez ulic). Posłowie proponują, aby to gminy w drodze uchwały wprowadziły nowe przepisy. Rząd zamierza jednak zostawić kare grzywny za brak tabliczki w wysokości 250 złotych, ale zapowiada, że kara za brak podświetlenia zniknie. Projekt skierowano już do I czytania w Sejmie. Na razie nie wiadomo, od kiedy miałyby ewentualnie obowiązywać nowe przepisy. 

Źródło: krn.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.