News

100 mln zł więcej w programie Moja Woda

Monika Byś
2023-08-28
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
100 mln zł więcej w programie Moja Woda

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła na Twitterze, że rząd zwiększa budżet programu "Moja Woda" o kolejne 100 mln złotych. Teraz budżet programu przeznaczony na trzecią edycję wynosi w sumie 230 mln złotych.

  • Budżet programu "Moja Woda" został zwiększony o dodatkowe 100 mln złotych, co razem daje 230 mln złotych na trzecią edycję programu.
  • Program jest skierowany do właścicieli nieruchomości z budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy chcą zwiększyć retencję wody na swoich posesjach poprzez różne działania, takie jak zbieranie deszczówki. Maksymalna kwota dotacji wynosi 6 tys. złotych, ale nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
  • Inwestycje objęte programem muszą zostać zakończone i zatwierdzone przed 30 czerwca 2024 roku.

Trzecia edycja programu Moja Woda rozpoczęła się 3 sierpnia br. i jest skierowana do właścicieli nieruchomości, którzy chcą zwiększyć retencję wody na swoich posesjach poprzez działania takie jak zbieranie deszczówki. Beneficjenci mogą ubiegać się o dotacje w wysokości do 6 tys. złotych, nie przekraczającej jednak 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Program "Moja Woda" adresowany jest zarówno do właścicieli istniejących nieruchomości z budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, jak i tych, którzy planują budowę takich budynków. W przypadku budynków w trakcie budowy, inwestycje muszą być zakończone zgodnie z prawem przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Dotacje mogą być wykorzystane na różne instalacje, takie jak: 

  • zbieranie wód opadowych, 
  • magazynowanie wód opadowych w zbiornikach, 
  • retencjonowanie wód opadowych w gruncie lub na tzw. "zielonych dachach",
  • wykorzystanie zgromadzonych wód.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatki i wykonanie instalacji. Inwestycje muszą być zakończone do 30 czerwca 2024 roku.

Pierwotnie budżet programu na ten rok wynosił 130 mln złotych.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.