News

Jest zgoda na budowę pierwszej elektrowni jądrowej

Monika Byś
2023-07-12
~1 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
zgoda na budowę pierwszej elektrowni jądrowej

Rząd formalnie wydał zgodę na pierwszą elektrownie jądrową w Polsce. Elektrownia powstanie na Pomorzu.

  • 12 lipca 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej.
  • Inwestycja otrzymała tzw. decyzję zasadniczą, która potwierdza, że  jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.

12 lipca 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Inwestycja powstanie na Pomorzu.

Jest to ewenement na skalę krajową, gdyż jest pierwszym realizowanym przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe projektem atomowym w Polsce. Inwestycja otrzymała tzw. decyzję zasadniczą, która potwierdza, że  jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.

mówiła minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu w KPRM

Wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej dla pierwszej elektrowni jądrowej oznacza, że projekt rządowy osiągnął kolejny istotny kamień milowy. Polski rząd konsekwentnie dąży to transformacji energetycznej, wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne Polski. W tym celu realizujemy równolegle szereg projektów, takich jak rozbudowa sieci elektroenergetycznych, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Polski, realizacja projektów inwestycyjnych w morską energetykę wiatrową czy konsekwentna realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.