News

Opublikowano ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy

Monika Byś
2022-11-03
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
opublikowano ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy, a także towarzyszące jej rozporządzenia. 1. Rozpo. w sprawie wykazu podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego; 2. Rozpo. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego.

 • W ubiegły czwartek, czyli 27 października, Sejm przyjął część poprawek, które zgłosił do niej Senat. W środę ustawa została podpisana przez prezydenta, a następnie opublikowana w Dzienniku Ustaw.
 • Ustawa wraz z towarzyszącymi rozporządzeniami wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 3 listopada.
 • Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę, jednak cena nie uwzględnia kosztów transportu. 

Chodzi o ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. W ubiegły czwartek, czyli 27 października, Sejm przyjął część poprawek, które zgłosił do niej Senat. W środę ustawa została podpisana przez prezydenta, a następnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wraz z towarzyszącymi rozporządzeniami wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 3 listopada.

 1. Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych [LINK DO USTAWY]
 2. Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego [LINK DO ROZPORZĄDZENIA]
 3. Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie wykazu podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego [LINK DO ROZPORZĄDZENIA]

Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę, jednak cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Opublikowano ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. W tym celu należy złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż poprowadzi gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

Zgodnie z przygotowanym przez resort aktywów państwowych rozporządzeniem ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1500 kg do 31 grudnia br. oraz 1500 kg od 1 stycznia 2023 r.

Importerzy węgla będą z kolei mogli wystąpić o rekompensaty, a środki na ich wypłatę będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalny limit wydatków z Funduszu na rekompensaty w 2023 r. określono na 4,9 mld zł.

Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez resort aktywów państwowych sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły:

 • Polska Grupa Górnicza (PGG),
 • PGE Paliwa,
 • Węglokoks,
 • Węglokoks Kraj,
 • Tauron Wydobycie,
 • a także LW Bogdanka.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.