News

Resort rozwoju rozważa obowiązkowe uchwały krajobrazowe

Monika Ojczyk
2024-02-12
~1 min
Głosów: 2, średnia ocen: 5
obowiązkowe uchwały krajobrazowe

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważa zmianę przepisów dotyczących uchwał krajobrazowych. Wiceminister Kukucki zaznaczył, że pomysł wprowadzenia obowiązku przyjęcia uchwały krajobrazowej, która ograniczyłaby chaos reklamowy, jest obecnie analizowany przez resort. 

Mimo pozytywnych skutków wprowadzenia przepisów krajobrazowych w gminach, które się na to zdecydowały, wciąż niewiele gmin jest zainteresowanych wprowadzeniem uchwał krajobrazowych. Ministerstwo rozważa zmianę przepisów w tym obszarze. 

wyjaśnił wiceminister Kukucki

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przeprowadza analizy dotyczące konieczności oraz zakresu ewentualnych poprawek obowiązujących regulacji w celu zwiększenia atrakcyjności i ułatwienia wdrożenia przepisów dotyczących reklam.

Wskazując na opinię resortu kultury, Kukucki podkreślił, że „ewentualne wprowadzenie powszechnie obowiązujących przepisów nakładających na samorządy obowiązek przyjmowania uchwał krajobrazowych powinno uwzględniać zróżnicowane występowanie i stopień chaosu reklamowego w poszczególnych gminach”.

Uchwała krajobrazowa pozwala gminom kompleksowo regulować umieszczanie reklam i pobierać opłaty z tego tytułu. Obecnie obowiązuje w 72 gminach, w tym w 6 miastach wojewódzkich.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.