News

Zgodnie z obietnicą - będzie 500 metrów wiatraków od domów

Monika Byś
2024-04-02
~2 min
Post zaktualizowany: 2024-04-05
Głosów: 2, średnia ocen: 5
będzie 500 metrów wiatraków od domów

Ministra Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, ogłosiła, że projekt ustawy dotyczący regulacji lokalizacji wiatraków jest kompletny, ustalając minimalną odległość dla budowy na 500 metrów.

wyjaśniła minister Hennig-Kloska podczas wystąpienia w programie Polsat News

W związku z zakończeniem prac nad projektem, przewiduję jego przekazanie do uzgodnień międzyresortowych na początku kwietnia. Projekt ten będzie również obejmował kwestie wsparcia dla prosumentów oraz przedsiębiorstw energochłonnych, które wyrażają chęć transformacji

Ministra poinformowała, że zgodnie z obietnicą wyborczą, odległość wiatraków od domów zmieni się na 500 metrów. Jednocześnie rząd planuje wprowadzić parametry, aby stworzyć przestrzeń sprzyjającą rozwojowi energetyki wiatrowej, z poszanowaniem bezpieczeństwa ludności. Jest to istotne z uwagi na potrzebę zwiększenia udziału tego rodzaju źródeł energii w bilansie energetycznym kraju.

Prace nad zmianą ustawy trwają co najmniej od grudnia 2023 roku

Początkowo przepisy dotyczące zmian w regulacjach dotyczących lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych w Polsce miały być częścią szerszego projektu ustawy mającej na celu wsparcie odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych oraz ciepła, wraz z zamrożeniem cen energii do 30 czerwca 2024 roku. 

Następnie, w ramach projektu nowelizacji ustaw dotyczących wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych, została złożona autopoprawka usuwająca z proponowanych regulacji kwestie związane z budową wiatraków.

Mapa 500 metrów wiatraków od domów w Geoportalu Na Mapie

Zespół OnGeo.pl opracował nową mapę zasięgów 500 metrów od zabudowy mieszkaniowej, dzięki której sprawdzisz miejsca, gdzie mogą powstać elektrownie wiatrowe, jeśli rząd ustanowi nowe przepisy odległościowe. 

Mapę zasięgów 500 metrów wiatraków od domów znajdziesz w Geoportalu Na Mapie pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl

Zwróć uwagę, że pomimo zmniejszenia odległości o 200 metrów, nadal mamy niewiele miejsca na nowe inwestycje OZE. Poniższa mapa porównuje zasięg 700 metrów, który obowiązuje dzisiaj (mapa po prawej), z mapą 500 metrów wiatraków od domów (mapa po lewej). 

Porównanie zasięgu 500 m (po lewej) i 700 metrów (po prawej) od wiatraka, Geoportal Na Mapie
Porównanie zasięgu 500 m (po lewej) i 700 metrów (po prawej) od wiatraka, Geoportal Na Mapie

Zasięg 500 metrów od domów oznaczyliśmy kolorem pomarańczowym. Jeśli działka podświetli się na kolor pomarańczowy, to oznacza, że w tym miejscu nie można już postawić wiatraka.  

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.