News

Rząd zapowiada kredyt 0 proc. na montaż fotowoltaiki

Monika Byś
2023-12-19
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
kredyt 0 proc. na montaż fotowoltaiki

Politycy nowej koalicji rządzącej przed wyborami 15 października deklarowali, że planują wprowadzić istotne zmiany w obszarze energii słonecznej. Zmiany mogą nastąpić już w 2024 roku, a dotyczą wprowadzenia minimalnej, gwarantowanej ceny za prąd, po której prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżkę energii do sieci. Innym pomysłem jest kredyt 0 proc. na montaż fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz termomodernizację budynków.

Strona rządowa zapowiada szybką zmianę, a skorzystają z nich nie tylko obecni posiadacze instalacji fotowoltaicznych, ale także ci, którzy dopiero rozważają montaż takich systemów. Zmiany dotyczące posiadaczy fotowoltaiki mogą być wprowadzone nawet w 2024 roku

W trakcie kampanii wyborczej, głównie przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, zapowiadali nowe regulacje dotyczące osób korzystających z net-billingu. Obecny system rozliczeń dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych po 31 marca 2022 roku jest mniej korzystny niż poprzedni, czyli net-metering. Ci, którzy zdecydowali się na montaż instalacji przed tą datą, nadal mogą korzystać z net-meteringu przez kolejne 15 lat.

Minimalna cena za prąd

W nowym systemie net-billingu, posiadacze fotowoltaiki sprzedają nadwyżkę prądu do sieci po cenach rynkowych. Jednak opłacalność fotowoltaiki znacząco spadła .Prosumenci sprzedają prąd za niższą cenę niż to, za co go kupują. Nowe regulacje mają wprowadzić minimalną, gwarantowaną cenę za prąd, po której prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżkę energii do sieci. To ma chronić posiadaczy fotowoltaiki przed negatywnym wpływem gwałtownego spadku cen energii na rynku. Dodatkowo, wprowadzenie minimalnej ceny odkupu ma ułatwić przewidywanie czasu zwrotu inwestycji dla osób decydujących się na montaż fotowoltaiki.

Nie ma jeszcze dokładnej daty wprowadzenia zmian, ale można się spodziewać, że projekt w tej sprawie pojawi się w przyszłym roku.

Rząd zapowiada kredyt 0 proc. na montaż fotowoltaiki

Program "Mój Prąd" będzie kontynuowany, a nowy rząd planuje także wprowadzenie kredytów oprocentowanych na poziomie 0 procent. To dobra wiadomość dla obywateli, a dodatkowo nowe władze mają zamiar rozszerzyć program na montaż fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz termomodernizację budynków.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.