News

Program "Przyjazne osiedle" sposobem na rewitalizację bloków z wielkiej płyty

Monika Byś
2023-09-05
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
program Przyjazne osiedle

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy rządowy program "Przyjazne Osiedle". Celem programu będzie poprawa jakości życia na osiedlach z tzw. wielkiej płyty, na których mieszka w Polsce ok. 8 mln osób. 

 • Premier Mateusz Morawiecki ogłosił program "Przyjazne Osiedle" mający na celu modernizację i rewitalizację osiedli oraz bloków z wielkiej płyty. 
 • Budżet programy w pierwszym roku działania wyniesie 5 mld zł. Program ma trwać 10 lat.
 • Główne punkty programu obejmują dodawanie wind do istniejących budynków, budowę miejsc postojowych i garaży, termomodernizację budynków, inwestycje w fotowoltaikę, remonty akustyczne oraz dbanie o zieleń i parki na osiedlach.
 • Program "Przyjazne Osiedle" będzie finansowany ze środków rządowych i operowany przez BGK.

Program “Przyjazne osiedle” będzie trwać przez 10 lat, a jego koszt w pierwszym roku wyniesie 5 mld złotych.

Główne punkty programu:

 • Dodawanie wind do istniejących bloków mieszkalnych, zwłaszcza tych, które nie mają windy na niższych piętrach. Jest to ważne dla osób starszych, matek z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami;
 • Budowa miejsc postojowych i garaży naziemnych i podziemnych z zachowaniem terenów zielonych;
 • Termomodernizacja i rewitalizacja bloków mieszkalnych w celu obniżenia rachunków za ogrzewanie i ciepło;
 • Inwestycje w fotowoltaikę, aby oszczędzać energię cieplną i elektryczną, wykorzystując dostępną powierzchnię na dachach bloków;
 • Remonty akustyczne, aby poprawić warunki dźwiękowe w blokach mieszkalnych;
 • Dbanie o zieleń i parki, aby zapewnić miejsca rekreacji dla mieszkańców;
 • Dalszy rozwój dróg gminnych, powiatowych i osiedlowych.

Program będzie finansowany ze środków rządowych i będzie operowany przez BGK. Celem programu jest zapewnienie godnej jakości życia dla mieszkańców Polski, zwłaszcza na osiedlach z wielkiej płyty.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.