News

Od stycznia budowa domu tylko z cyfrową książką budowlaną

Monika Byś
2023-12-28
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
budowa domu tylko z cyfrową książką budowlaną

Od początku nowego roku, wszystkie nowo powstające obiekty budowlane będą zobowiązane do prowadzenia wyłącznie cyfrowych ksiąg obiektu budowlanego (c-KOB). Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że od momentu jej uruchomienia, zarejestrowano już 4240 cyfrowych ksiąg. 

Od 1 stycznia 2024 roku staje się obowiązkowe prowadzenie cyfrowych ksiąg obiektu budowlanego. W roku 2023 właściciele i zarządcy nieruchomości korzystali z c-KOB dobrowolnie, natomiast od nowego roku księgi dla obiektów będą prowadzone wyłącznie w formie cyfrowej. Osoby, które założyły papierowe księgi do 31 grudnia 2023 roku, mogą je prowadzić w tej formie do końca 2026 roku. 

Czym jest cyfrowa książka obiektu budowlanego c-KOB?

Cyfrowe księgi obiektu budowlanego są prowadzone zarówno dla budynków wielorodzinnych, przemysłowych, hal, sklepów, jak i budynków fabrycznych, ale nie obejmują domów jednorodzinnych, garaży, obiektów w zabudowie jednorodzinnej, dróg, mostów, oraz obiektów na zgłoszenie, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, z wyjątkiem sieci gazowych, zgodnie z art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo budowlane.

Proces zakładania księgi obiektu budowlanego przy użyciu aplikacji GUNB c-KOB rozpoczyna się w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji organu nadzoru budowlanego o pozwoleniu na użytkowanie. Księgę można także założyć w przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Cyfrowa Księga Obiektu Budowlanego (c-KOB), działająca od początku 2023 roku, zdobyła już popularność, a liczba zarejestrowanych ksiąg wynosi 4 240. Właściciel lub zarządca nieruchomości wyznacza osobę upoważnioną do prowadzenia księgi w c-KOB, a także dodaje osoby przeprowadzające kontrole okresowe.

Korzyści płynące z korzystania z cyfrowej księgi obejmują:

  • pełną kontrolę nad aktualnością przeglądów, 
  • szybki dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca, 
  • automatyczne przekazywanie dokumentów organom, 
  • eliminację ryzyka pracy w obiektach bez aktualnych przeglądów, 
  • zmniejszenie kosztów związanych z karami za użytkowanie obiektów bez aktualnych przeglądów, 
  • redukcję ryzyka katastrof budowlanych.

W roku 2023, c-KOB została uhonorowana nagrodą specjalną ministra cyfryzacji w konkursie "Skrzydła IT w Administracji". 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.