Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Głosów: 41, średnia ocen: 4.9
mock

Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to podstawowy dokument w procesie inwestycyjnym, który zawiera informacje o możliwości wykorzystania danego obszaru na określone cele. Uzyskanie wypisu i wyrysu jest możliwe w przypadku istnienia na wskazanym obszarze aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Do jakich celów potrzebny jest wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Wyrys i wypis z mpzp musisz zdobyć już na początkowym etapie załatwiania zgód i pozwoleń w procesie inwestycyjnym. Jeśli planujesz np. budowę domu, a tym samym ubiegamy się o pozwolenie na budowę, to do jego uzyskania musisz przedstawić wypis i wyrys z planu miejscowego. 

W przypadku gdy danego terenu nie ma miejscowego planu, to należy wnioskować o ustalenie warunków zabudowy.

Gdzie uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Dokument wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uzyskasz w urzędzie miasta lub gminy, gdzie położony jest teren będący przedmiotem twojego zainteresowania. Adres urzędu znajdziemy na stronie OnGeo.pl. Sprawy związane z planowaniem przestrzennym w gminie zajmują się jednostki o różnych nazwach m. in.: architektury i urbanistyki, geodezji, planowania przestrzennego lub gospodarki przestrzennej.

Jak załatwić sprawę? Złóż wniosek o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 • W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy dla działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, na stronie internetowej urzędu gminy lub na portalu OnGeo.pl. Poradnik znajdziesz w innym wpisie na blogu OnGeo.pl: jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego.
 • W przypadku istnienia miejscowego planu, przygotuj wniosek o wypis i wyrys z miejscowego planu oraz dokonaj opłaty skarbowej w urzędzie. Opłata za uzyskanie wypisu i wyrysu wynosi:
  • 30 zł za wypis z mpzp do 5 stron,
  • 50 zł za wypis z mpzp powyżej 5 stron,
  • 20 zł za każdą stronę A4 wyrysu z mpzp, nie więcej niż 200 zł.
 • Wzór wniosku znajdziesz na stronie urzędu lub pobierz wniosek o wypis i wyrys ze strony rządowej WZÓR. We wniosku należy wskazać dane ewidencyjne nieruchomości, tj. obręb, i numer działki, informacje te znajdziesz w portalu OnGeo.pl.
 • Wniosek możesz złożyć w oryginale lub jeżeli gmina świadczy e-usługi w wym zakresie, to będzie go można złożyć elektronicznie.
 • Dokument otrzymasz do jednego miesiąca, w większości przypadków dostępny jest już po kilku dniach.

Zobacz przykładowy wniosek:

Co zawiera wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to część opisowa uchwały danego mpzp, w której przedstawione są ogólne ustalenia planu odnoszące się do całego terenu objętego planem oraz szczegółowe informacje o przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania działki, co do której złożyliśmy wniosek o wypis z mpzp.

Wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to fragment rysunku planu zagospodarowania przestrzennego, dla którego wnioskowaliśmy o uzyskanie informacji. Rysunek prezentuje m.in.: linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy, granice terenów i stref ochronnych, legendę do planu.

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl! Sprawdź plan miejscowy dla działki i jej przeznaczenie. 

W OnGeo znajdziesz wiele cennych informacji o każdej działce w kraju, w tym informację o obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru na którym planujesz budowę. Raport o Terenie pomoże ci szybko zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. 

Geoportal
Przejdź do strony Geoportalu OnGeo.pl i pobierz raport

Usługa Raportu o terenie jest płatna, kosztuje od około 10 zł do 100 zł w zależności od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów.

Informacje pobierzesz, samodzielnie w parę minut. Szczegóły dotyczące zakresu możliwych do uzyskania informacji oraz instrukcję pobierania danych przedstawiliśmy w innym artykule na Blogu OnGeo : JAK POBRAĆ DANE, lub w poniższym filmiku:

W przypadku pytań lub problemów napisz do nas korzystając z poniższego formularza kontaktowego:

Kontakt


Administratorem Państwa danych osobowych jest firma OnGeo AL7 A. Łabaj Spółka komandytowa Sp.k. z siedzibą w Krakowie, ul. Józefa Marcika 4, 30-443 Kraków.Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres Administratora danych OnGeo z adresu, którego zgoda dotyczy. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych.
Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności

Zadzwoń
(pracujemy w dni robocze w godz. 8:00 - 16:00)

Szczepan Sołtysik

Analityk rynku nieruchomości, przedstawiciel portalu OnGeo.pl.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak