Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Polska kupi satelity teledetekcyjne Airbusa

Głosów: 1, średnia ocen: 5
mock

Wiosną br. pojawiła się informacja, że Polska ma kupić satelity teledetekcyjne z Francji. Minister obrony Mariusz Błaszczak stwierdził wówczas, że do finalizacji kontraktu powinno dojść jeszcze w I półroczu. Dzisiaj wiemy, że plany się ziszczą i Polska kupi satelity teledetekcyjne Airbusa. 

  • „Dziennika Gazety Prawnej” podaje, że chociaż negocjacje z Francuzami jeszcze nadal trwają, to najprawdopodobniej zakończą się już „w najbliższych tygodniach”. Przyczyną opóźnień jest m.in. konieczność uzgodnienia wielu kwestii technicznych. 
  • Polska ma zdecydować się na zakup dwóch satelitów zdolnych obrazować Ziemię w rozdzielczości 30 cm, a więc takiej samej jak budowana przez Airbusa konstelacja Pleiades Neo. 
  • Umowa z Airbusem ma regulować korzystanie z Pleiades Neo oraz starszych satelitów Pleiades (oferujących rozdzielczość zdjęć do 50 cm). Znacznie zwiększy to możliwości rozpoznawcze polskiej armii.

„Dziennika Gazety Prawnej” podaje, że chociaż negocjacje z Francuzami jeszcze nadal trwają, to najprawdopodobniej zakończą się już „w najbliższych tygodniach”. Przyczyną opóźnień jest m.in. konieczność uzgodnienia wielu kwestii technicznych, jakie mają się znaleźć w umowie z Airbusem. Informatorzy nie wykluczają również, że jej zawarcie wymaga przygotowania odpowiednich ustaw lub rozporządzeń.

Polska kupi satelity teledetekcyjne Airbusa

Według „DGP” Polska ma zdecydować się na zakup dwóch satelitów zdolnych obrazować Ziemię w rozdzielczości 30 cm, a więc takiej samej jak budowana przez Airbusa konstelacja Pleiades Neo. Obecnie składa się ona z dwóch aparatów, jednak wiemy, że dwa kolejne znajdą się w kosmosie jeszcze w tym roku. To o tyle istotne, że wg „DGP” umowa z Airbusem ma regulować również korzystanie z Pleiades Neo oraz starszych satelitów Pleiades (oferujących rozdzielczość zdjęć do 50 cm). Znacznie zwiększy to możliwości rozpoznawcze polskiej armii.

Przeczytaj także:

Niestety nie wiemy, kiedy firma podejmie się budowy, a następnie wystrzelenia satelity Airbusa dla naszego kraju.

Dziennik informuje ponadto, że do gry o ten kontrakt próbowali włączyć się Amerykanie. Póki co jednak strona polska nie zdecydowała się na razie wziąć oferty pod uwagę.

Przypomnijmy, że to niejedyne satelitarne plany MON. W ramach wartego 70 mln zł projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites) powstają bowiem 3 nanosatelity obserwacyjne z sensorami optycznymi, których użytkownikiem końcowym mają być Siły Zbrojne RP. Aparaty powinny znaleźć się w kosmosie w 2024 roku. Projektem PIAST kieruje Wojskowa Akademia Techniczna, zaś jego uczestnikami są: Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz PCO (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej).

Źródło: Geoforum, Dziennik Gazeta Prawna

Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak