OnGeo Logo

Jak znaleźć plan miejscowy w systemie informacji przestrzennej gminy ?

2021-01-13 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
mock

Szukasz informacji na temat Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w swojej gminie ? System informacji przestrzennej to serwis prowadzony przez Urząd gminy, dzięki któremu znajdziesz informację o MPZP.

Co to jest system informacji przestrzennej ?

System informacji przestrzennej, inaczej nazywany Systemem informacji geograficznej – w skrócie GIS, służy do pozyskiwania, przetwarzania, analizowania i udostępniania danych przestrzennych. Dane te mogą dotyczyć między innymi zależności przestrzennych między obiektami przestrzennymi. Zbierane i przetwarzane dane podlegają ciągłej aktualizacji, ponieważ dotyczą nie tylko gruntów ale również np. linii komunikacyjnych czy sieci gazowych. System GIS pozwala na przedstawienie informacji przestrzennej w formie wizualizacji kartograficznej.

Jak znaleźć plan miejscowy w systemie informacji przestrzennej gminy ?

Serwisy informacji przestrzennej dla danej gminy, powiatu czy województwa mogą się różnić między sobą pod względem wyglądu czy dostępu szukanych danych. Dlatego w artykule został przedstawiony przykładowy schemat instrukcji na przykładzie kilku serwisów.

Wyszukaj stronę systemu informacji przestrzennej.

W wyszukiwarce np. Google wpisz frazę system informacji przestrzennej z dopiskiem szukanej gminy, np.:

  • System informacji przestrzennej Skawina
  • System informacji przestrzennej Śląsk
  • System informacji przestrzennej Kraków
Wyszukiwanie systemów informacji przestrzennej dla danego miasta.

Na stronie urzędu gminy możemy również bardzo często znaleźć bezpośredni odnośnik do systemu informacji przestrzennej danej miejscowości.

Sprawdź dostępne zakładki warstw.

Po wczytaniu mapy - zazwyczaj po lewej stronie, jest dostępny pasek narzędzi z listą warstw. Mogą być one pogrupowane tematycznie folderami lub kategoriami. W celu znalezienie MPZP należy odszukać odpowiednią warstwę mapy.

Przesuwając pasek dostępnych zakładek (często poprzez symbol „+” w danym folderze możemy przejrzeć dostępne warstwy) wyszukujemy warstwę plan miejscowy / MPZP / zagospodarowanie przestrzenne. Zaznaczamy wyszukaną warstwę z miejscowym planem.

Schemat jak sprawdzić MPZP w systemie informacji przestrzennej.

Znajdź lokalizację szukanej działki.

Następnie wyszukujemy, poprzez narzędzie szukaj lokalizacji interesującego nas terenu. Działkę możemy znaleźć za pomocą np. adresu - nazwy ulicy i numeru, jednostki ewidencyjnej i numeru obrębu. Możesz również odnaleźć działkę bezpośrednio na mapie, poprzez przybliżanie i przesuwanie kursora myszy.

Schemat jak sprawdzić MPZP w systemie informacji przestrzennej.

Sprawdź informacje na temat wybranego terenu.

Po kliknięciu w wyszukaną działkę, oprócz podstawowych informacji – w zależności od załączonych warstw, otrzymamy informację na temat MPZP. W sytuacji gdy dla wybranej działki nie jest sporządzony miejscowy plan, wyświetli się informacja z komunikatem np. w trakcie sporządzania lub brak planów.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w systemie informacji przestrzennej są na bieżąco dodawane i aktualizowane, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać czy nie został sporządzony MPZP dla naszej działki.

Schemat jak sprawdzić MPZP w systemie informacji przestrzennej.

Raporty o terenie OnGeo

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji o wybranej nieruchomości skorzystaj z raportów OnGeo. Generując raport uzyskujesz informację o cechach i położeniu nieruchomości, aktualnych MPZP, energii słonecznej, pozwoleniach na budowę, zagrożeniach i uciążliwościach czy fizjografii terenu. Ty decydujesz, które informację chcesz uzyskać.

Magdalena Moskała

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

#mpzp