Jak wybrać działkę pod budowę domu

Jak wybrać działkę pod budowę domu
Jak wybrać działkę pod budowę domu
5 (100%) 4 votes

Wybór działki pod budowę domu  to ważna decyzja. Istotne są parametry działki jej wielkość i kształt, lokalizacja, infrastruktura jak i status prawny. W tym artykule zwrócimy uwagę na to jak wybrać działkę pod budowę domu i na co zwrócić uwagę.

Wybór lokalizacji działki 

Zwróć uwagę na ukształtowanie działki. Ważne jest czy działka dobrze nasłoneczniona czy dom będzie w cieniu o każdej porze dnia – dlatego wybieraj lokalizacje na południowej stronie. Lokalizacja działki blisko lasu brzmi świetnie – niemniej jednak niestety jeśli las będzie od strony południowej to zasłoni dom i przez większość dnia będzie cień. Położenie działki będzie również istotnym czynnikiem. Najlepszym  wyborem będzie teren płaski lub położony w wyższej części działki. Pamiętaj, że działka na stoku może pięknie wyglądać, ale niestety na niektórych terenach może następować osuwanie się mas ziemi. Warto też rozważyć lokalizację względem cieków wodnych. Jeśli już zdecydujesz się na działkę w pobliżu strumyka – warto takową działkę i dom  ubezpieczyć. Działka zlokalizowana na gruntach rolnych na której chcemy  budować dom jest możliwa, ale dopiero od klas IIIb i wyżej. Nie poleca się zakupu działki w obszarach chronionych, parkach, otulinach czy na obszarach NATURA 2000 –  ze względu na duże koszty lub w sytuacji kiedy inwestycja może nigdy się nie odbyć w związku z dużymi ograniczeniami proceduralnymi.

Wszystkie powyższe parametry znajdziesz w geoportalu OnGeo.pl pobierając Raporty o Terenie.

Rodzaj działki – sprawdź czy możesz wybudować dom

Ważnym aspektem będzie wybór działki. Czy to będzie działka przeznaczona pod budowę czy działka rolna. Dlatego warto szukać działki o ustalonym charakterze budowlanym. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dostępny jest w urzędzie gminy. Jeśli okaże się że działka nie ma pozwolenia na budowę to MPZP zweryfikuje czy możliwe będzie postawienie na wybranej działce domu. Ponadto w planie znajdują się informacje takie jak kąty nachylenia dachu oraz czy w pobliżu przewidziane są budowy dróg szybkiego ruchu czy zakładów produkcyjnych.

W raporcie o terenie sprawdzisz jakie są ograniczenia formalnoprawne takie jak pozwolenia na budowę czy miejscowe plany zagospodarowania terenu, ale również czy nie znajdują się formy ochrony przyrody jak i strefy oddziaływania lotnisk – sprawdź sam bez wychodzenia z domu. To dobry pomysł na to jak wybrać działkę pod budowę domu.

Media i przyłącza – sprawdź czy działka ma dostęp

Uzbrojenie działki tj. podłączenie do niej prądu, wody i gazu zwiększa wartość kupowanej działki, ale jest również sporym udogodnieniem dla kupującego. Warto sprawdzać również działki które nie mają uzbrojenia ale powoduje to że będzie trzeba poświęcić czas i pieniądze na podłączenie mediów do wybranej działki.

Infrastruktura i okolica

Przed wyborem działki należy sprawdzić co znajduje się w pobliżu. Zanim zdecydujesz się na zakup działki sprawdź jak blisko znajduje się sklep oraz jak daleko znajdują się szkoły, żłobki czy urzędy które będą potrzebne do codziennego funkcjonowania. Ponadto sprawdź jak daleko zlokalizowana jest infrastruktura drogowa i komunikacyjna.

Raporty o Terenie Ongeo

Zanim zdecydujesz się na zakup działki wejdź w Raporty o terenie. Znajdziesz tam rzetelną informację o wybranej nieruchomości  i przeanalizujesz inwestycję.  Sprawdzisz i porównasz interesujące Cię działki oraz dokonasz trafnego wyboru zakupu. Dowiesz się jak wybrać działkę pod budowę domu.

Nie czekaj i wygeneruj raport o terenie:

wygeneruj raport o Terenie

Co znajdziemy w Raporcie o Terenie?

  • Cechy terenu nieruchomości
  • Położenie nieruchomości
  • Mapa cen mieszkań
  • Aktualne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
  • Pozwolenia na budowę
  • Zagrożenia i uciążliwości
  • Fizjografia terenu, ograniczenia formalnoprawne oraz informacja o demografii

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o Raportach o Terenie – zapisz się do naszego Newslettera i otrzymuj aktualne powiadomienia.

Jak pobrać raport?

W poniższym filmiku znajdziesz instrukcję pobierania Raportu o terenie.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi artykułami na naszym Blogu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki

Jak sprawdzić działkę? Zakup nieruchomości poradnik cz. I

 


Related Posts

Oznaczenia stosowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego

Oznaczenia stosowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego

Oznaczenia stosowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego3.8 (76%) 10 votes Jak czytać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz jakie są oznaczenia stosowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego? Jakie znajdziemy w mpzp oznaczenia literowe? Na powyższe pytania i wiele innych postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Jak […]

Plan zagospodarowania przestrzennego – dlaczego warto sprawdzić

Plan zagospodarowania przestrzennego – dlaczego warto sprawdzić

Plan zagospodarowania przestrzennego – dlaczego warto sprawdzić4.8 (96.67%) 6 votes Plan zagospodarowania przestrzennego jest jednym z podstawowych dokumentów decydujących o możliwościach inwestycyjnych działki. Bardzo często uchwalony na działce Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) decyduje o wzroście lub spadku jej wartości. Wartość działki może wzrosnąć, jeżeli […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *