Analiza rodzajów pokrycia terenu w Geoportalu OnGeo.pl

Dodano: 2019-07-22 | Zaktualizowano: 2022-04-22 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.9
mock

Do pokrycia terenu możemy zaliczyć wszystkie elementy i obiekty trwale związane z powierzchnią Ziemi. Pokrycie terenu może zobrazować stan środowiska przyrodniczego.

 • Podstawowe klasy pokrycia terenu: obszary zabudowane, tereny zielone, drogi, zbiorniki wodne.
 • Dzięki wiedzy o rozkładzie dróg i terenów zielonych dowiesz się, która lokalizacja zapewni Ci lepszy dojazd do pracy i warunki do rekreacji.
 • Dowiesz się, jaki typ zabudowy dominuje w danej lokalizacji, np. występowanie sadów w najbliższym sąsiedztwie może być istotną informacją dla alergików.

Czym jest pokrycie terenu?

Pokrycie terenu to istotny wskaźnik stanu środowiska przyrodniczego. Są to elementy trwale związane z powierzchnią Ziemi, które obejmują zarówno roślinność, jak i sztuczne konstrukcje pokrywające powierzchnię Ziemi. Do pokrycia terenu zalicza się powierzchniowe elementy sytuacyjne terenu, rozróżniane przede wszystkim na podstawie ich zewnętrznego oglądu.

Informacje o pokryciu terenu wykorzystywane są przez różne dziedziny działalności człowieka m.in.:
– rolnictwo,
– leśnictwo,
– planowanie przestrzenne,
– ochrona przyrody.

Analiza pokrycia terenu w OnGeo.pl

Analiza pokrycia terenu obejmuje podstawowe klasy pokrycia terenu w zaznaczonym obszarze oraz w promieniu 200 metrów od jego granic. Dzięki analizie dowiesz się jaką powierzchnię i procentowy udział w analizowanym obszarze i jego sąsiedztwie zajmują obszary zabudowane, tereny zielone, drogi, zbiorniki wodne i inne.

Co przedstawia analiza pokrycia terenu w Raporcie o terenie

W analizie wyróżnione zostały następujące formy pokrycia terenu: 

 • zabudowa mieszkaniowa,
 • tereny przemysłowe,
 • zabudowa usługowa i inna,
 • tereny uprawy roślin,
 • wody,
 • drogi, torowiska, place,
 • piaski, żwiry, nieużytki,
 • roślinność wysoka,
 • roślinność średnia,
 • roślinność niska,
 • składowiska odpadów,
 • wyrobiska, zwałowiska,
Przykładowa strona Raportu o terenie z analizą rodzajów pokrycia terenu

Pobierz informacje o pokryciu terenu w Raportach o Terenie OnGeo

Raport OnGeo

Do czego przyda nam się ta wiedza?

Dzięki niej dowiemy się, jakiego rodzaju tereny, znajdują się w ramach danej nieruchomości. Typ użytków będzie też miał znaczenie np. w przypadku użytków rolnych – m.in. od niego będzie zależała wysokość podatku rolnego. Dlatego w serwisie OnGeo.pl posiadamy dane o analizie pokrycia terenu. W kilka minut sprawdzisz podstawowe klasy terenów w wyznaczonym terenie ściągając dla niej Raport o Terenie Ongeo.pl. Ponadto dzięki niemu dowiesz się jaki występuje typ zabudowy, powierzchnia oraz procentowy jego udział w otoczeniu. Więcej szczegółów o tym co zawiera Raport o terenie znajdziesz tutaj:

INFORMACJE O NIERUCHOMOŚCIACH – SPRAWDŹ, CO ZAWIERA RAPORT O TERENIE ONGEO.PL

Podsumowując, analiza jest podstawowym sposobem poznania otoczenia. Dlatego warto sięgnąć po proste narzędzie jakim jest Raport o terenie Ongeo.pl aby sprawdzić co znajduje się w pobliżu analizowanego terenu. Jest to dokument, który prezentuje przydatne informacje dotyczące wybranego terenu. Zachęcamy również do przeczytania innych artykułów na blogu, z których dowiesz się więcej o tym, jak sprawdzić działkę przed zakupem czy pobrać dane o nieruchomości.

JAK SPRAWDZIĆ DZIAŁKĘ

Analiza urbanistyczna w teorii i praktyce

Informacja o pokryciu terenu może być przydatna do wykonania analizy urbanistycznej.

Analiza urbanistyczna jest instrumentem koniecznym w wielu dziedzinach zajmujących się zagadnieniami przestrzeni, m.in. w pracy geografów, analityków danych przestrzennych, planistów i innych. Geoportal OnGeo.pl prezentuje informacje na temat danych dotyczących pokrycia terenu, które można w prosty i szybki sposób wygenerować w Raporcie o Terenie. Wielowymiarowa analiza urbanistyczna swoimi działaniami obejmuje przestrzeń miejską. Działania te są nieodzowne do badania zależności pomiędzy strukturą miasta, a jego dynamiką funkcjonowania.

Autor:

Katarzyna Krzak

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1